ISLANDMAN – ANATOLSKÁ PSYCHEDÉLIA A TANEČNÉ RITUÁLY

Na druhom albume „Kaybola“ tureckého elektronického tria Islandman počuť hypnotické gitarové melódie, terénne nahrávky i šamanské rytmy.

Osobitý hudobný štýl tria Islandman je vytváraný pod vedením multiinštrumentalistu a producenta menom Tolga Böyük a ďalších hudobníkov ako Eralp Güven (bicie) a Erdem Başer (gitary). Trio čerpá z bohatej histórie tureckej psychedelickej hudobnej scény sedemdesiatych rokov minulého storočia (Eden Ahbez, Can Kozlu, Okay Temiz, Baba Zula) a hudobných vplyvov z Japonska, Bulharska, Tuvy a ďalších krajín.

Po zoznámení sa s hudobnými štýlmi ako hip-hop, afrobeat a indickým klasickým tancom nahrali Islandman v roku 2017 debutový album s názvom „Islandman Rest In Space“. V jeho nahrávkach počuť prelínanie elektronických rytmov s kozmickými zvukmi a fiktívnymi snami.

Na novom albume „Kaybola“ sa kapela viac inšpirovala minimalizmom, tranceom a západoafrickými rytmami, s cieľom dať svojej hudbe jasný šamanský zvuk.

Album predznamenala pieseň „Dimitro“, ktorá bola inšpirovaná hudbou stredného východu a bulharskými svadobnými skladbami. Na piesni „Sem-Você“ sa podieľal Ibiza veterán DJ Pippi spolu s brazílsko-dánskou skupinou Copenema.

Anatolský roh, tuvanské hrdelné spevy, dubové linky, minimalistické melódie a gitarové zvuky pripomínajúce piesne Pink Floyd počuť v skladbách „Sahara“, „Island Dub“, „Jambo Maro“ a „Hold Your Breath“.

V piesni „Lumiere“ hosťujú dánske skupiny The Swan & The Lake a Langkilde, ktoré sú zamerané na jazz a elektro-house.

Trio Islandman bolo v minulom roku zaneprázdnené mnohými festivalovými a klubovými vystúpeniami po celom svete. Po koranakríze sa rado vráti na koncertné pódia. My si jeho hudbu zatiaľ radi predstavíme v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Islandman)