JAMAJSKÁ SPEVÁČKA GRACE JONES VYSTÚPI NA FESTIVALE COLOURS OF OSTRAVA 2018

Grace Jones - ColoursKultová speváčka s podmanivým hlasom, herečka, modelka, ktorá navždy zmenila globálnu pop kultúru. Hedonická disco kráľovná, futuristický androgýn, ikona queer, neľútostná filmová Bondgirl, umelecká múza Andy Warhola aj Helmuta Newtona a jedna z najkrajších a najprovokatívnejších žien 20. storočia. Všetky tieto prívlastky platia na jamajskú umelkyňu Grace Jones, ktorá vystúpi na tomto ročníku Colours of Ostrava.

“Grace Jones som videla minulý rok na španielskom festivale Primavera. Bolo to neuveriteľné vystúpenie – niekde na rozhraní koncertu a šamanského rituálu plného najrôznejších bizardných kostýmov, ale zároveň skvelej hudby,” hovorí riaditeľka Colours of Ostrava Zlata Holušová.

“Nežijem v minulosti. Nostalgia ma nezaujíma. Žijem v prítomnosti a pozerám sa dopredu, do budúcnosti,” tvrdí umelkyňa, ktorá tento rok oslávi sedemdesiat rokov. Jej hudbu definujú zvukové inovácie, provokatívne texty a neohrozené experimenty. Na albumoch dokázala prejsť z polohy disco kráľovnej k new age, funky a reggae. Ako jedna z mála speváčok dokázala spievať skladby Iggyho Popa, Roxy Music, The Pretenders, tango Astora Piazzolliho alebo francúzky šanzón, bez toho aby to vyzeralo divne. Spolupracovala s Davidom Gilmourom, Trickym, Trevorom Hornom, Brianom Enom a Davidom Bowiem. Inšpirovala Annie Lennox, Santigold alebo Rihannu. “Je ako môj osobný Ježiš,” vyznala sa z obdivu k svojmu vzoru Lady Gaga. K nahrávaniu minuloročného albumu Humanz si ju prizvali aj Gorillaz.

Grace Jones 2018S extravagantnými kostýmami, so zahmlievaním sexuálnej identity a s provokáciami sa stala známou dávno predtým, ako to prišlo do módy. Napríklad keď s kamarátkami Jerry Hall a Jessicou Lange vošla do francúzskeho parlamentu ako umelecký artefakt len s náramkom s kostí okolo krku. Grace Jones inšpirovala mnoho ľudí, ale málokto dokázal udržať krok s jej divokosťou. Ani módni návrhári Lagerfeld, Versace, alebo Armani. Rogerovi Moorovi, agentovi 007 v bondovke A View to a Kill, naháňala strach aj v civile pri filmovaní postavy May Day, drsný Dolph Lundgren od nej po niekoľkoročnom vzťahu radšej utiekol a vo filme Conan the Destroyer si s ňou užil aj ďalší silák Arnold Schwarzenegger. So slávnym francúzskym návrhárom a designerom Jeanom-Paulom Goudom, ktorý Grace pomohol doladiť jej extrémne originálny a vyzývavý vizuálny obraz, má syna Paola. Ďaleko viac o živote Grace Jones nájdete v dokumentárnom filme Bloodlight and Bami, alebo v knihe I’ll Never Write My Memoirs.

Festival Colours of Ostrava sa uskutoční od 18. do 21. júla 2018 v unikátnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic. Medzi už skôr potvrdenými menami sú Jessie J, London Grammar, Joss Stone, George Ezra, Paul Kalkbrenner, Cigarettes After Sex, Kaleo, Future Islands, Beth Ditto, Mura Masa, Ziggy Marley, Aurora, Calexico, Seasick Steve, GusGus, Jon Hopkins Live, HVOB, Oumou Sangaré, Slaves, Lewis Capaldi, Jeremy Loops, ale aj Nick Mulvey. Festival sa na jeseň 2017 dostal do desiatky najlepších najväčších festivalov v prestížnej ankete European Festival Awards.

Zdenko Hanout