NATALIA LAFOURCADE – NOVÝ ALBUM, NOVÝ ÚTOK NA NAŠE SRDCIA

Natalia Lafourcade - Musas 2Natalia Lafourcade – Musas Un Homenaje al Folclore Latinoamericano en Manos de Los Macorinos Vol. 2 (Sony U.S. Latin / 2018)

Ak sa niekomu zdá nemožné, že by v dnešných časoch mohla mať veľký úspech čisto akustická hudba a ešte k tomu odkiaľsi z Mexika, pravdepodobne bude prekvapený. Mexická pesničkárka Natalia Lafourcade totiž má so svojimi akustickými pesničkami veľký úspech  – komerčný i umelecký. Ozvali sa aj hlasy, ktoré hovoria, že posledné dva albumy Natalie sú podobným trhákom, akým boli kedysi v oblasti world music Buena Vista Social Club. A nemožno podceniť ani momentálnych 78 miliónov zhliadnutí videoklipu k piesni Tú sí sabes quererme, ktorá pochádza z predposledného, akustického  albumu Natalie, nazvanéhoMusas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos, Vol. 1), pocteného latinskou Grammy Awards v kategórii Najlepší album roka 2017

Ak Vám Natalia pripomenie osobnosť slávnej mexickej maliarky Fridy Kahlo, možno to má opodstatnenie. Takisto ako Frida sa totiž hrdo hlási k odkazom mexickej národnej kultúry, čo je počuť v jej piesňach i badať na jej imidži. Pochádza z umeleckej rodiny, jej otec bol hudobník, matka hudobná pedagogička, strýko spisovateľ. Okrem hudby študovala aj maliarstvo a herectvo. Už v roku 2003 bola za svoj prvý album s názvom Natalia Lafourcade nominovaná  na latinskú cenu Grammy. V nasledujúcich rokoch bola ovenčená  ďalšími vavrínmi, napríklad aj ako hudobná producentka.

Natalia v čase jej prvých albumov pridávala do svojich piesní prvky indie popu, teen popu, twee popu, chamber popu, bossa novy, občas aj trošku zaexperimentovala a odbočila do art popu, napríklad v duete La Fugitiva s Kevinom Johansenom, ktorého mali možnosť diváci naživo vidieť na festivale Pohoda (2006). Potom sa čoraz viac začala prikláňať k štýlom tradičných akustických juhoamerických piesní. Najprv na minuloročnom albume Musas  Vol . 1 a teraz aj na jeho pokračovaní Musas Vol. 2. Obsahuje 13 skladieb. Tri ľudové, sedem od rozličných latinskoamerických skladateľov a tri od Natalie. V piesni Desdeñosa spieva ako hosť Omara Portuondo (Buena Vista Social Club).

Natalia Lafourcade press photo 2017Pokračovania úspešných umeleckých diel zväčša nebývajú vydarené a právom vzbudzujú podozrenie, že vznikli predovšetkým kvôli finančnému zisku, no Musas Vol. 2 chvália recenzenti na obidvoch stranách Atlantiku. Jeden sa dokonca vyjadril, že až po jeho vypočutí pochopil, že Nataliu v minulosti dostatočne nedoceňoval. Niektoré jej nové piesne pôsobia ako zo starého sveta, keď ešte neexistovala elektronika ani rock. Cítiť z nich úctu k predkom. Napríklad pieseň Alma Mía je venovaná starým ľuďom v domove dôchodcov. Jej melódia a text dojímajú k slzám. (Moja duša je sama, vždy sme sami bez toho, aby niekto pochopil naše utrpenie, strašné utrpenie, každodenné predstieranie plnej existencie).

Základ muzikantskej zostavy počas nahrávania Musas Vol. 2 tvorili Los Macorinos, čiže dvaja starý páni Miguel Peña a Juan Carlos Allende, ktorí vznikli ako duo v roku 2004 po výzve legendárnej (dnes už zosnulej) speváčky Chavely Vargasovej, aby ju sprevádzali. Najkrajšou piesňou albumu Musas 2 je Derecho de Nacimiento (Právo narodenia). Jej autorkou je Natalia. Spieva v nej „Chystám sa vytvoriť skladbu, aby mohla existovať“, no môže vyvolávať aj predstavu rozľahlej krajiny mexického pohraničia s USA. Western?

Záverečné slová prenechajme Natalii: „Najlepšou cenou, ktorú dostanem, bude prijatie verejnosti. Na novom albume sú rôzne žánre, preto existuje riziko, že nebude dobre prijatý. No je v ňom veľa lásky. Je to album na upokojenie srdca, duše i zhonu každodenného života. Dúfam, že sa vám bude páčiť“.

Miroslav Potoček (foto: press Natalia Lafourcade)