JOJO EFFECT – PERFEKTNÁ HUDBA NIELEN NA ODTUČŇOVANIE

JoJo EffectJojo Effect – Smarter  (ChinChin Records 2014)

Vždy bolo pre mňa záhadou, prečo majú na niektorých ľudí priam magický vplyv rôzne módne kulty.

Po ich súdnom prieskume totiž človek zistí, že niekedy k zbožňovaniu nie sú dôvody. Obzvlášť kultové vyznávanie takzvaných „record labels“, čiže gramofónových vydavateľstiev, vo mne vyvoláva pobavený úsmev. Existovali síce také, ktoré vydávali zaujímavú hudbu (ideálny príklad – 4AD), ale len určitú dobu. Nie večnosť. A existujú aj také, ktoré sa držia nad hladinou priemernosti celé roky a žiadny kult okolo nich nevznikol.

V tomto je zase ideálnym príkladom nemecký record label ChinChin Records – malý, zameraný na žánre nu jazz, lounge, electro swing. Možno sa nestal kultovým preto, že pôsobí príliš seriózne, skromne. Pritom jeho výstavná skriňa – projekt Club Des Belugas – patrí k tomu najlepšiemu, čo sa v posledných rokoch objavilo v oblasti nu jazzu. Ale aj jeho ďalšie projekty sú interesantné. Práve teraz vyšiel nový album Jojo Effect – Smarter. Paráda! To je jasné hneď po prvom vypočutí. Hýri pestrosťou, hravými hudobnými nápadmi, filigránskymi aranžmánmi, perfektným zvukom. Dokonca je pestrosťou až tak napumpovaný, že som mal čo robiť, aby som ho dokázal naraz celý stráviť.

Samozrejme, hosťuje na ňom speváčka Brenda Boykin, tak, ako aj v iných projektoch ChinChin Records.

Brenda je nesporne najlepšia, alebo diplomatickejšie povedané, „jedna z najlepších“ súčasných džezových speváčok. Názov albumu „Chytrejší“ je podľa slov autorov ich reakciou na nahrávanie novou štúdiovou technikou šestnástimi špeciálnymi stopami a zároveň na nadobudnuté skúsenosti počas deviatich rokov.

JoJo Effect

Ich skladby vyšli na 480 kompiláciách po celom svete (napríklad Cafe del Mar, Brazilectro, Campari Lounge, The Electro Swing Revolution). Okrem dynamických, tanečných skladieb, si ponechávajú miesto aj pre stredné a pomalšie rytmické tempá, a priestor dávajú nielen famóznej Brende, ale hlavne speváčke Anne Schnell. Hosťami sú aj WDR Big Band z Kolína a do neba vychvaľovaný džezový trubkár Thomas Siffling.

Príprava na album Smarter trvala dva roky. Výsledkom je prirodzený švih, ľahkosť, suverenita.

A nakoniec … , ktoré skladby by som vyzdvihol? Ťažký orech, preťažký, pretože vyberte perlu z perál rovnakej veľkosti i vzhľadu. Že by Mungo Swing s Brendou Boykin? Alebo mám dať na prvé miesto nádhernú, pomalú, filmovo nostalgickú skladbu You´re The Love? Keď si chce niekto zatancovať na tanečnú hudbu, ktorá podnecuje k vymýšľaniu tanečných kreácií, tak album Smarter by nemal obísť. Samozrejme, dá sa pri tom aj odtučňovať. Ale neprestať, lebo hrozí jojo efekt !

Miroslav Potoček (foto: press Jojo Effect)