JONATHAN JEREMIAH: JESENNÁ ATMOSFÉRA NA NOVOM ALBUME

Piaty album „Horsepower For The Streets“ britského speváka Jonathana Jeremiaha spája hudbu kontinentálnej Európy a amerického soulu s jeho vlastným svetom.

Jonathan Jeremiah sa narodil sa v Londýne anglo-indickému otcovi a írskej katolíckej matke. Vystupuje od svojich štrnástich rokov a jeho prejav bol od začiatku charakteristický hlbokým barytónovým hlasom.

Počas cestovania po Amerike začal písať prvé vlastné piesne. Hral na klavír v newyorskom bare, čo ovplyvnilo jeho rozhodnutie pokračovať v hudobnej kariére. Jeho súčasný nadčasový štýl je ovplyvnený najmä skladbami Johna Martyna, Scotta Walkera a Sergea Gainsbourga.

V roku 2011 mu vyšiel debutový album „A Solitary Man“, ktorý si sám produkoval. Pri jeho nahrávaní mu asistoval bývalý gitarista skupiny Suede Bernard Butler a Questlove, spoluzakladateľ americkej skupiny The Roots.

Časť nového albumu vznikla v Saint-Pierre-De-Côle, na vidieku pri Bordeaux, počas prestávok hudobníkového prvého turné po Francúzsku

Zvyšok albumu bol dokončený v zrekonštruovanom monumentálnom amsterdamskom kostole Bethlehemkerk, s 20-členným sláčikovým orchestrom Amsterdam Sinfonietta. Ulica v názve albumu odkazuje na ulicu v New Yorku na začiatku sedemdesiatych rokov. Celkovú atmosféru niektorých nových piesní umocňuje ženský spevácky zbor, ktorý evokuje hudbu z konca šesťdesiatych rokov.

Najväčšou zbraňou Jonathana zostáva jeho výrazný prejav

Na albume sa popri pohodových nahrávkach miestami objavuje akási nervozita a zhon. Opakujúce sa ostré brnkanie na gitare v piesni „Youngblood“ jej dodáva energiu. Hudobník chce zjavne napredovať, no popritom sa chce vysporiadať so svojimi démonmi. V druhej časti albumu vstupuje do akejsi osobnej konfrontácie.

V záverečnej skladbe „Sirens In The Silence“ spevák uisťuje: „Všetko bude v poriadku / Na tom, ako sa cítite, nie je nič zlé.“ Po niekoľkých vypočutiach mu máme tendenciu veriť. Album „Horsepower For The Streets“ je ako stvorený k jesenným večerom.

NMR (foto: press Jonathan Jeremiah)