JUSTIN ADAMS & MAURO DURANTE: V SUROVEJ JEDNODUCHOSTI JE SILA

Gitarista, producent a skladateľ Justin Adams je hlavným spolupracovníkom Roberta Planta v jeho kapele Sensational Spaceshifters. Produkcia na prelomových albumoch Tinariwen a Rachida Tahu zvýrazňuje jeho cit pre severoafrickú hudbu. Ako ale znie spolupráca s talianskym hudobníkom menom Mauro Durante?

Večný sideman, ako sa mu často hovorí, čo u vyhľadávaného producenta znie divne a ťahúň novodobého salentského tarantizmu. Obaja s pozoruhodnou schopnosťou pohlcovať a spracovávať iné vplyvy prvýkrát spoločne dokazujú, že v surovej jednoduchosti je sila; stačí vraj len zostať sám sebou.

Keby sme Justina s lídrom skupiny Canzoniere Grecanico Salentino najprv nevideli naživo a nepočuli, ako do zeme dvakrát zakopali naše pochybnosti, okolo albumu „Still Moving“ zrejme krúžime opatrnejšie.

Pochybnosti? Každého predsa zaujímalo, či je vôbec možné vraziť ako klin do salentskej pizzicy blues na všetky možné spôsoby, najviac to severoafrické a ako je pri tom možné vystačiť si vo dvojici. Dokázali že áno a to len s hlasmi, gitarou, husľami a rámovým bubnom. A tiež s umením zvyšovať v skladbách napätie, kým sa nestane neúnosným, a potom s radosťou a prirodzenou ľahkosťou preladiť k srdcervúcej melódii, kedy si len poviete, nech táto chvíľa nikdy neskončí.

Alebo áno, kto by chcel byť stále namäkko; ako napríklad pri tradičnej skladbe „Amara Terra Mia“ s Maurovým emotívne precíteným spevom podčiarknutým husľami, ktoré v nasledujúcej „Talassa“ v salentskom pizzica tranze rozpália do biela.

Áno, trans, na tom sa obaja zhodnú: a kedykoľvek ich to popadne, vletia do neho po hlave, bez ohľadu čo na to potom chudáci poslucháči.

Pripravení, nepripravení, rozdýchať rockové boogie „Calling Up“ nie je len tak, zvlášť pre Plantových fanúšikov, ktorým ale s dobre známym majstrovým frázovaním a gitarou urobí chraplákom spievajúci Justin radosť s piesňami „Still Moving“ a „Dark Road Down“. S gitarovou nádherou „Cupa Cupa“ bez ohľadu na Maurov „taliansky“ spev zase pozdravujú do púšte a majestátne minimalistická „Djinn Pulse“ musí potešiť Ludovica Einaudiho, ich priateľa, ktorý ich zoznámil.

Že to bude skvelý album, to sa čakalo… A pritom bez úpenlivej snahy prísť s umením. Skrátka títo dvaja sa hľadali, až sa v Salente našli.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Justin Adams & Mauro Durante)