KAJA GUNNUFSEN – SPEV NA PODNIETENIE SEXUÁLNEJ FANTÁZIE

Kaja Gunnufsen – Ikke tenk på det  ( Kaja G Records / 2016 )

Nežné dievčenské „hlásočky“ podnecujúce mužskú sexuálnu fantáziu boli typické pre francúzsky pop yé-yé v období sixties, ktorý má dodnes svoje pokračovanie, ale aj pre brazílsku bossa novu, japonský „girl“ pop historickou predohrou v erotickej hudbe a tancoch gejší, no ani na severe Európy neboli výnimkou. Spomeňme si napríklad na Švédku Lisu Ekdahl. Ďaleko k nej nemá ani nórska, dnes 28-ročná pesničkárka Kaja Gunnufsen.

Jej maznavý spev a tenký hlas sme si všimli v roku 2014 na albume Faen Kaja (Do „riti“, Kaja). Facebook vtedy zakázal jeho propagovanie kvôli vulgárnosti. Album bol však v Nórsku nominovaný na nórsku Grammy v kategórii „najlepší debut“.

Kaja Gannufsen

Kaji vyšiel tento rok ďalší album, v jej diskografii druhý – Ikke tenk på det (Nemyslite si, že o tom … ).

Desať skladieb je rafinovane parfumovaných náznakmi ingrediencií štýlov indie pop, sunshine pop, dream pop, bubblegun, yé-yé, shibuya-kei, folk, šansón, jazz, bossa nova, lounge music. Je nádherne úprimný, dáva tropický, plážový  pocit, ktorý prechádza ako slnečné svetlo cez mrazivý severský chlad a ponurosť. Môže evokovať aj kvety ukradnuté v botanickej záhrade, skláňajúce sa nad stolom vo vašej obývačke. Je poradenstvom pre poslucháčov, ktorí zažili v živote tvrdé údery rovnakým spôsobom ako Kaja, nórska kráľovná melanchólie. A pritom z tej melanchólie vytŕča zmysel pre humor – ironický. Veď Kaja optimisticky hovorí: „Je to celkom príjemné – žiť“. Nezľaknite sa teda Kajinho popu, nie je obyčajný, má svoju zvláštnu hĺbku, môžete sa doňho ponoriť ako do relaxačného kúpeľa.

Čitateľom sa ospravedlňujeme, že nemôžeme uviesť ukážky nových skladieb Kaji vo videoklipoch. Zatiaľ neboli k dispozícii. Preto uvádzame jej staršie videoklipy.

Miroslav Potoček (foto: press Kaja Gannufsen)