Kalifornský kráľ soulu a jazzu GREGORY PORTER už v stredu 22.4. prvýkrát na Slovensku!

GPorter small

22.4. 2015 vystúpi v bratislavskej Starej tržnici okrem iných aj Gregory Porter. Vo vzácne dokonalom spojení virtuózneho a melodického je Gregory Porter žiarivou hviezdou rovnako pre odbornú ako i laickú verejnosť. Charizmatický spevák a skladateľ v neodmysliteľnej „ušatej“ čiapke prichádza po prvý raz na Slovensko, aby obecenstvu priniesol pár hodín čistej hudobnej extázy.

Stále relatívne mladý jazzman sa stal senzáciou v rodnej Kalifornii a neskôr aj po celom svete so svojimi precítenými, živými piesňami na niekoľkých fantastických albumoch.

Ako sám hovorí, jeho hlas pramení z ťažkých životných skúseností, ktoré z neho vyformovali všestranného, výrazného muzikanta s nekonečným množstvom soulu v krvi. Vychovala ho matka spolu s ďalšími ôsmimi súrodencami a bola bezpochyby kľúčovou postavou v jeho ceste za slávou. Keď mu ako pubertiakovi zorganizovala sólový koncert a vytlačila naň stovky lístkov, s plačom ju prosil, aby akciu zrušila. Mama verila v Gregoryho výnimočný talent až do svojej smrti a bola dôležitou hybnou silou i povzbudením, ktoré tak potreboval.

Úspech mu však nepadol do lona len tak. Prežil vážnu chudobu i hlad, sériu zlyhaní v pokusoch budovať kariéru v iných odvetviach, tragicky zlomené srdce, straty blízkych aj zdravotné ťažkosti, ktoré mu prekazili nádejnú budúcnosť vo futbale. Keď nakoniec zakotvil pri hudbe, tá ho nielen vyniesla z temnoty na svetlo, ale aj jeho spevácky prejav je obohatený tvrdými skúškami života. Porter tvrdí, že by to inak ani nešlo. Hovorí, že „cíti“ blues preto, že ho prežil.

Cez spievanie v muzikáloch, aj na Broadway, sa Gregory prepracoval k sólo kariére a ku koncertovaniu so skvelou kapelou, no divadelný background je počuť v jeho hudbe dodnes. Jeho bohatý, zamatový barytón sa rozľahlým priestorom nesie s čistotou a precíznym frázovaním aj bez ozvučenia a jeho arzenál farebných výrazových nuáns je azda nevyčerpateľný. Nebolo teda prekvapením, že v roku 2014 získal Grammy za najlepší vokálny jazzový album.

V rámci večera v Starej tržnici sa tentokrát celkom výnimočne ocitnete na skutočnom mini-festivale: okrem Portera totiž zahrajú aj naši fusion-jazzoví Talent Transport a Susana Sawoff Trio. Susannu prezývajú aj rakúskou Dianou Krall a vystúpi u nás s podporou Rakúskeho kultúrneho fóra.

Zdroj článku: Matej Šálek

Viac informácií hľadajte na www.facebook.com/csbratislava a www.citysounds.sk

Facebook event: https://www.facebook.com/events/365519300288384/?fref=ts