AKÝ BOL TRETÍ ROČNÍK METRONOME FESTIVALU?

Metronome Festival 2018Tretí ročník najväčšieho mestského festivalu METRONOME PRAGUE FESTIVAL v Prahe, nám tento rok v priebehu jedného víkendu priniesol množstvo zaujímavých mien v zložení legiend, znovuzrodení, výročných osláv a aktuálne tých najlepších na scéne.

V tomto článku prinášame stručný súhrn piatkového večera. Festival odštartovali Prago Union a v tesnom závese sa začala aj oslava tridsiateho výročia legendárnych Tata Boys. Oslavovali na Moon Stage so svojimi kolegami z brandže, kde sa vystriedali UmakartMidi Lidi. Metronome Stage otvárala kapela TH!S. Prvou veľkou piatkovou hviezdou bol britský spevák a klavirista Tom Odell, ktorý na jeseň chystá svoj nový album. Tom, ocenený aj cenou kritikov Brit Awards, nás na svojom vystúpení previedol najväčšími hitmi ako Another Love, ale aj skladbami z pripravovaného albumu. Jeho skvelá práca s publikom dala do varu nejednu „fanynku“, predviedol, že okrem hudobného talentu mu nechýba ani ten „showmenský“.

Po Tomovi Odellovi nás čakal na ČT Park stage jeho o niečo starší kolega John Cale. Sedemdesiatročný pán z kultovej kapely The Velvet Underground, nám ponúkol aj pár hitov, ktoré patria k jeho minulosti. Na jeho speve však nebol badať ani náznak sedemdesiatky a jeho spôsob hry na hudobných nástrojoch mal priam šmrnc eklektickosti. Paralelne s týmto koncertom na Radio Wawe New Stage vyučoval techno rytmy profesor Ventolín, ktorý sa toto leto zastavil na viacerých festivaloch. Na jeho „techníčka“ sa vždy dupká veľmi dobre, trošku ma však zamrzelo, že organizátori jeho koncert nenaplánovali na neskoršiu hodinu.

Massive Attack MetronomeNa top hviezdu večera nedočkavo čakal nejeden fanúšik, čiže na Massive Attack, triphopovú legendu, ktorú najviac preslávil jeden z najlepších albumov deväťdesiatych rokov, Mezzanine. Massive Attack prišli, povedali hudbou svoje a odišli. Zloženie fantasticky hrajúcich hudobníkov, o speváčkach nehovoriac, sprevádzali hlavné duo spôsobom, ktorý vyvolával zimomriavky od začiatku do konca celej show. Massive Attack sú známi svojimi politickými postojmi a inak to nebolo ani tento krát. Počas celého vystúpenia mala kapela adekvátnu  projekciu s premietaním výrokov najvplyvnejších politikov, fotografií vojnových výjavov a rôznych iných výjavov, ktoré odzrkadľujú stav v súčasnej ľudskej spoločnosti. Všetko to boli do duše prehovárajúce slová, nad ktorými sa v daný moment za zvuku triphopu snáď každý zamyslel viac ako inokedy. V polovici ich vystúpenia prišli ich hostia,  raperi Young Fathers, s ktorými už dlhšie spolupracujú a show tak nabrala trocha iný smer. Ale po niekoľkých ich spoločných piesňach, ktoré koncert osviežili, sme sa vrátili späť do posolstva, ktoré sa nám Massive Attack snažili odovzdať. Celé to ukončili hádam ich najznámejším hitom Unfinished Symphathy, po ktorom človek ostal ešte pár minút stáť a čakal, či nám budú chcieť povedať ešte niečo. Neprišlo už nič, iba enormný zážitok z precízneho koncertu legendy, ktorá má stále čo povedať. Na tento koncert určite málokto zabudne. Piatkovú noc ukončili bubeník Blur Dave Rowntree s dížejským setom a stále energiou nabitými Tata Boys.

Tamara Zaťková (foto: Youtube)