KAROL MIKLOŠ SPOMÍNA NA BRATISLAVSKÉ MOSTY

Slovenský spevák a skladateľ Karol Mikloš zverejnil svoj ďalší singel avizujúci septembrový album v slovenčine. Retrospektívna pieseň prekypujúca emóciami sa zásluhou textára Pavla Bartoša (Pavlovitz) vracia na bratislavské ulice deväťdesiatych rokov.


„Začiatok našej spolupráce bol veľmi prozaický. Pavol dnes žije neďaleko Bardejova a prišiel si pozrieť náš koncert v bardejovskej Bašte, aby si zaspomínal na časy piesne Tomorrow. Po koncerte poslal po bubeníkovi CD svojho projektu Pavlovitz, ktoré sme si na druhý deň pustili v dodávke po ceste na ďalší koncert. Okamžite ma zaujal slovník a spôsob jeho textovania a napadlo mi napísať mu, či nemá niečo v šuflíku. O pár dní mi poslal text Bratislavských mostov a v priebehu pár hodín vznikla pieseň, ktorú vnímam ako akýsi návrat na bratislavské ulice práve v časoch vydania piesne Tomorrow. Naše spoločné nadšenie z toho momentu vyústilo do spolupráce, ktorá významne ovplyvnila a urýchlila tvorbu nového albumu. Jeho texty boli pre mňa inšpiráciou a zároveň náučným materiálom o tom, ako sa dá ku slovenčine pristupovať, pričom piesne s jeho textami vnímam na albume ako ťažiskové“, objasňuje Karol Mikloš.

„Spoločná tvorba s Karolom prišla nečakane, tak ako aj text tejto piesne. Po koncerte v Bardejove ma istým spôsobom naštartoval oslovením na spoluprácu, počas covidu som nepísal skoro vôbec. Keď som začínal prvé verše, v podvedomí som myslel na Ursinyho a Freša, moje najobľúbenejšie postavy našej hudby. Dežova pieseň išla pred pár minútami v rádiu. Pospájalo sa mi to s mojimi bratislavskými zážitkami, kým som tam žil, s Dunajom, s krčmou pred Dežovým panelákom, s Petržalkou. V jednej slohe boli ich mená aj zakomponované, ale to mi neprešlo (smiech). V tej piesni cítim leto,“ hovorí o spolupráci Pavol Bartoš.

Nahrávka vznikla v Karolovom domovskom štúdiu Men at Sound v Trenčíne za zvukárskej asistencie Matúša Homolu a postarali sa o ňu členovia Karolovej koncertnej kapely – Alexander Salviany (bicie), Roman Hlubina a Andrej Petrovič (elektrické gitary)a o Peter Brhlík (basová gitara). O éterické vokály sa postarala speváčka LOTTA, vlastným menom Dagmar Mišíková, známa aj zo spolupráce so skupinou Fallgrapp. Mastering si vzal na starosť Tomáš Karásek v štúdiu Gargle & Expel v Prahe.

K piesni je k dispozícii aj ilustračné video zostavené zo záberov použitých vo videoklipe k singlu Tomorrow (réžia Braňo Špaček), ktorý v roku 1997 vznikal práve v Bratislave a dokresľuje retrospektívny charakter piesne. Fotka z obalu (autorka Barbora Skalníková) pochádza zo septembrového koncertu v klube Pink Whale na dunajskom nábreží.

Pieseň „Bratislavské mosty“ vychádza na značke Gregor Agency – G.A. Records a je dostupná na všetkých digitálnych platformách. Spolu s prechádzajúcimi singlami „Nevieš, čo ti hovorím“ a „Opačným smerom“ sa táto skladba objaví na albume „Nočné vlaky“, ktorý vyJDE 13. septembra 2024.

Podrobnosti o Karolovi nájdete na webe: www.karolmiklos.sk

NMR (foto: press Karol Mikloš)