EDITORSKÝ VÝBER: 22/2024

O atraktívne hudobné novinky sa tentoraz postarali Flavia Coelho, Nick Cave & Bad Seeds, Arooj Aftab, Richard Hawley, či domáci Veneer a Terrible 2s.


Flavia Coelho vydáva svoj piaty album s názvom „Ginga“. Brazílska speváčka nedávno zverejnila tiež singel ‚Mama Santa‘, ktorý je poctou jej matke. V nových nahrávkach Flavia pokračuje v skúmaní svojej identity a hľadaní autenticity, pričom rieši témy odvahy a odolnosti. Nové skladby nahrala so svojím verným producentom a aranžérom Victorom Vagh-Weinmannom, s ktorým sa zoznámila počas svojich začiatkov vo Francúzsku. „Žijeme prvých dvadsať rokov, a potom ďalších dvadsať slúži na pochopenie prvých dvadsiatich,“ povedala štyridsaťtriročná Flavia. Svoje posledné nápady si nahrávala na diktafón od augusta do decembra 2023 a neskôr z nich v štúdiu poskladala piesne prekypujúce emóciami.


Nick Cave & The Bad Seeds zverejnili ďalšiu skladbu z pripravovaného albumu „Wild God“. Pieseň dostala názov „Frogs“ a epickými žabami skupina započala cestu k vytvoreniu „Divokého Boha“. Prvé riadky, ktoré Cave pre nový album napísal, boli silne evokujúce a odkazovali na prvú vraždu v Biblii, Kainovo zabitie Ábela. Cave o tom povedal: „Začiatkom týždňa, keď si kľakol a rozdrvil kosťou hlavu svojho brata /Je mojou veľkou výsadou odprevadiť vás domov.“ Toto pozoruhodné dvojveršie počuť na úvod piesne. Zároveň udáva tón obrazom a témam, ktoré nasledovali. „Čistá bujarosť piesne Frogs mi vyčarí úsmev na tvári,“ dodáva Nick Cave.


Pakistánsko-americká skladateľka Arooj Aftab vydala v poslednom desaťročí štyri albumy. Predstavila na nich svoj široký štýlový záber od jazzu, cez súfijské qawwali až po uštipačný folk. Jej debut „Bird Under Water“ z roku 2014 spojil urdskú poéziu so zvukom sitár a bicích, zatiaľ čo prelomový „Vulture Prince“ z roku 2021, ktorý získal Grammy, nahradil perkusie živými sláčikovými nástrojmi. V spoločnej nahrávke „Love in Exile“ z roku 2023 s Vijayom Iyerom a Shahzadom Ismailym boli využité len elektronické trilky a klavírny ambientný podklad pre hudobníčkin šepot. Nový album „Night Reign“ znie zatiaľ najenergickejšie, no vokály môžu vďaka temným a náladovým zvukovým scénam evokovať solipsizmus, erotiku i úzkosť.


Rodák zo Sheffieldu Richard Hawley je synonymom svojho rodného mesta. Za posledných 20 rokov nahral 9 štúdiových albumov, z ktorých dva boli nominované na Mercury Music Prize. V roku 2023 získal 2 Olivier Awards za muzikál „Standing At The Sky’s Edge“. Richard je známy svojou hrou na gitaru a spevom evokujúci prejav Elvisa Presleyho. V minulosti spolupracoval s Tomom Jonesom, Nancy Sinatrovou, skupinami Arctic Monkeys, Elbow a ďalšími hudobníkmi. Ako gitarista pomáhal definovať zvuk skupiny Pulp. O svojom novom albume „In This City They Call You Love“ povedal: Chcel som svoje posledné nápady vystupňovať a urobiť hudbu oveľa agresívnejšou a viacfarebnou. Zámerne som hral len niekoľko gitarových sól, aby všetko bolo zamerané na hlasy, pieseň a priestor…“.


Trnavská kapela Veneer pripravuje vydanie svojho nového albumu „Splint“, z ktorého zverejnila singel „Elections“. „Skladba Elections prišla po tom, čo som si sám sebe dal obmedzenie, že na albume použijem len tri typy syntetizátorov a ostatné zvukofarbenie vytvoríme gitarami. Trochu ma hnevalo, že sa nedostanem k preskúmaniu možností nástrojov, ale radšej pri probléme hneď siahnem po niečom inom. Pomerne rýchlo vznikla celá skladba i základ spevu. Až tak rýchlo, že sme na skladbu zabudli a náhodne som ju objavil po mesiacoch,“ povedal o procese vzniku skladby Pavol Hubinák, gitarista a producent albumu. Speváčka Habbiel dopĺňa: „Elections je v podstate popis toho, čo sa deje, ak sa niekto dostane k moci a nedokáže s ňou adekvátne narábať. A je jedno, kde sa nachádza. Dá sa povedať, že tie isté princípy sa opakujú naprieč časovým ako aj geografickým spektrom. Veľakrát sme len pozorovatelia. Je fajn sa možno na chvíľu zamyslieť a vidieť niektoré veci triezvo a s odstupom“.


Bratislavská skupina Terrible 2s má nový klip k pesničke „Underground“. Video je na prvý pohľad jednoduchou kolážou záberov zo zvukovej skúšky kapely na lodi Pink Whale. Rok od vzniku tohto záznamu však pesnička aj vizuál dostávajú nový rozmer a nesú v sebe odkaz súčasnej doby. „Je to holé, čisté, pravdivé. V tom je režisér Braňo Špaček génius. Poznám ho z kapely Kosa z nosa. To je jeho kapela a to je jeho štýl – z mála spraviť niečo silné, krásne. Čo ma dostalo, bolo, že to celé postrihal iba zo záberov, ktoré spravil na zvukovke v klube. Až teraz, po roku, možno dozrel na tú pesničku čas. Tu a teraz, na Pink Whale, na tej jednej lodi, na ktorej všetci mimo veľkého biznisu a komerčného mainstreamu stojíme a ktorú sa nedávno niekto zrejme pokúšal podpáliť,“ povedala speváčka a textárka Lucia Piussi.