KASABIAN NOVINKOU FOR CRYING OUT LOUD POTVRDILI, ŽE PATRIA DO PRVEJ LIGY ROCKOVÝCH SKUPÍN

Kasabian – For Crying Out Loud (Columbia, 2017)

Kariéra anglickej skupiny Kasabian signalizuje, že rocková hudba má stále nemalé množstvo fanúšikov.

Skupina má vo svojej diskografii niekoľko úspešných albumov a koncertuje zväčša na štadiónoch pred obrovským publikom. Postupom času sa vypracovali na jednu z najväčších rockových skupín vo Veľkej Británii.

Kasabian začali pôsobiť na hudobnej scéne už v roku 1997 pod názvom Saracuse. Až neskôr si prepožičali terajší názov od Lindy Kasabian, bývalej členky známej kriminálnej rodiny Charlesa Mansona. Napriek tomu, že ich prvé nahrávky vznikali na konci deväťdesiatych rokov minulého storočia, rovnomenný debut im vyšiel až v roku 2004. K popularite dopomohla skupine neskôr najmä séria úspešných singlov. Druhý album „Empire“ (2006) už dobyl britský albumový rebríček.

Tretí titul s názvom West Ryder Pauper Lunatic Asylum (2009) bol zrejme ich najodvážnejším hudobným experimentom, ktorý napokon nebol o nič menej úspešným.

Okrem toho, že bodoval v rôznych rebríčkoch, získal nomináciu na cenu Mercury Prize. Rok 2012 sa niesol v znamení ich štvrtého albumu „Velociraptor“! Po jeho vydaní kapela vyrazila na veľké koncertné turné a ich meno zdobilo prestížne festivaly, ako napríklad Isle of Wight alebo Reading. V roku 2014 už Kasabian vystúpili na festivale v Glastonbury ako jeden z hlavných ťahákov. Neskôr odohrali svoj najväčší koncert pre viac päťdesiattisíc fanúšikov vo svojom domovskom Leicestri.

Kasabian

V roku 2014 skupina opäť zažiarila albumom, ktorý dostal názov 48:13.

Tento titul predstavoval v ich kariére istý posun, pretože v psychedelických pasážach niektorých piesní bol viac počuť zvuk syntetizátorov a rôznych elektronických nástrojov.

Nový album For Crying Out Loud žiadnu dramatickú zmenu v ich hudobnom štýle neprináša.

Atmosféra jednotlivých piesní je však oproti minulosti uvoľnenejšia a dajú sa tu nájsť aj skladby v strednom tempe. V New Model Rádiu ste už okrem aktuálnych singlov „You’re in Love with a Psycho“ a „Comeback Kid“ mohli zachytiť skladbu Wasted a príležitostne siahneme aj po ďalších nahrávkach, ako napríklad The Party Never Ends alebo Sixteen Blocks.

Róbert Gregor (foto: Charlie Gray)