SKUPINA NOCADEŇ OSLAVUJE DVADSAŤ ROKOV NA HUDOBNEJ SCÉNE ALBUMOM INTROSPEKCIA

Noc a deňSlovenskej skupine Nocadeň vychádza pri príležitosti 20. výročia na hudobnej scéne výberový album s názvom Introspekcia. Kapela na ňom  prezentuje sedemnásť skladieb. O zvuk jednotlivých piesní sa postaral dvojnásobný držiteľ americkej Grammy Vlado Meller. „Na svojom konte máme šesť radových albumov, pričom ten ostatný, Pozemskí astronauti, urobil celkom riadny prievan. Chceli sme preto prostredníctvom výberovky predstaviť generácii nových fanúšikov, ktorá nás začala registrovať až teraz, skladby, ktoré nemuseli v čase ich vzniku úplne vnímať. Predsa len, máme už dvadsaťročnú históriu. Na album sme zaradili single, ktoré zarezonovali u fanúšikov a sú povinnou jazdou na našich koncertoch. Zároveň sme chceli, aby mala výberovka aj ako celok nejaký špecifický charakter a dramaturgiu,“ povedal spevák a líder kapely Rasťo Kopina pre agentúru SITA. „Album znie veľmi ucelene a čo ma nesmierne teší je, že sa podľa mňa na starších pesničkách neodzrkadlila doba ich vzniku. Takže pre niekoho, kto mal k nám zatiaľ iba platonický vzťah, to môže byť vhodný album k tomu, aby si nás definitívne zamiloval,“ podotkol 40-ročný Košičan.

Okrem najväčších hitov skupiny ako Steny (2000), Slová už nevravia nič (2001), V nás (2015) či Havran (2015) zaradila štvorica hudobníkov na album aj aktuálnu pieseň Čítaš mi z pier (2017) a niekoľko bonusov, ktoré zatiaľ nevyšli na žiadnom albume. Medzi nimi aj novú verziu skladby Organizmy (2000). V pôvodnej podobe bola totiž pre členov kapely už nezaujímavá. „Vedeli sme, že majú naši fanúšikovia túto pesničku radi, nás však už nebavila, prestali sme ju dokonca hrávať na koncertoch. To sa však u fanúšikov stretlo s istou nevôľou, takže sme stáli pred zaujímavou výzvou a na turné k Pozemským astronautom sme ju opäť vytiahli. Dali sme jej však nový charakter, ktorý v kontexte s ďalšími pesničkami pôsobil veľmi oživujúco. A napokon vznikol tlak, aby sme ju nanovo nahrali v tejto podobe,“ uviedol Kopina.

Ďalšie spomedzi starších skladieb sympatického speváka naopak dodnes fascinujú. „Tým, že sme sa museli hrabať v minulosti, vynárali sa nám samé spomienky. Pre mňa osobne je napríklad veľmi zaujímavé, ako sme ako totálne mladé, neskúsené uchá, dokázali nahrať napríklad pesničku Steny v tej podobe, v akej ju ľudia poznajú. Bola to totiž čisto intuitívna robota,“ poznamenal.

Po vydaní výberovky Introspekcia kapela Nocadeň podľa Kopinových slov neplánuje zvoľniť pracovné nasadenie. „Už koncom minulého roka sme si odskočili do štúdia a nahrali sme nejaké nové pesničky. Z nich Čítaš mi z pier asi najviac vystihovala to, čo je na nás také typické, preto sme ju zaradili aj na Introspekciu. Ďalšie skladby sa stanú pravdepodobne základom pre nový album, na ktorom by sme opäť radi posunuli náš zvuk niekam ďalej. Chceli by sme ho vydať na budúci rok. V lete nás zároveň čakajú festivaly a na jeseň chystáme turné,“ vymenoval spevák.

Zdroj článku: Sita (foto: archív)