KATARÍNA MÁLIKOVÁ PREDSTAVILA NOVÚ PIESEŇ DE PROFUNDIS

Slovenská speváčka a producentka Katarína Máliková zverejnila novinku De profundis z pripravovaného albumu Postalgia. Skladba je ochutnávkou novej tvorby, ktorá v podobe druhého štúdiového albumu vyjde 8. novembra pod značkou Slnko Records.

Už niekoľko mesiacov nápaditú hudobníčku a producentku naplno zamestnáva príprava v poradí druhej štúdiovej nahrávky. V súvislosti s prípravami albumu Postalgia avizovala posun svojho zvuku a zámer prekročiť hranice žánru world music. Folklórny materiál, ktorý ju formoval a bol základom debutového albumu Pustvopol, vo svojej tvorbe podľa vlastných slov “vyčerpala”, a tak sa vydala objavovať neprebádané zdroje zvuku. V novom repertoári zachováva krehkosť i znamenitosť klavírnych aranžmánov a spevu, omnoho viac však budeme počuť nové nástroje ako syntetizátory či loopery. De profundis je ukážkou tohto prerodu a napovedá, že sa skutočne máme na čo tešiť. Skladba je sondou do hlbín ženskej duše plná vrstiev, farieb a delikátne spracovaných zvukov.

Katarína Máliková vstúpila na scénu v roku 2016 debutovým albumom Pustvopol, ktorý pozostával z úpravy ľudových piesní z jej rodného kraja aj vlastné autorské skladby. Jej schopnosť citlivo a s ľahkosťou spojiť ľudové motívy so žánrami ako elektronika, jazz či vážna hudba v krátkom čase spustila vlnu pozitívnych reakcií publika aj kritikov. Okrem domácich úspechov v podobe rovno troch cien na Radio_Head Awards 2016 s Pustvopolom bodovala aj v európskych a svetových rebríčkoch. Vo výročnom World Music Charts Europe (WMCE) sa umiestnila v jeho prvej polovici a v celosvetovej konkurencii išlo o najvyššie umiestnený album spomedzi všetkých nahrávok z krajín východnej Európy.

Aktuálne sa Katarína Máliková sústreďuje na dokončenie albumu, v lete však fanúšikov poteší niekoľkými vystúpeniami, ktoré budú rozlúčkou so starým repertoárom. Tie odohrá prevažne sólo, sú však medzi nimi aj koncerty s Ansámblom, ktoré budú poslednými v danej zostave. Príďte s ňou uzavrieť pustvopolské obdobie a naladiť sa na novú etapu tvorby.

ZOZNAM KONCERTOV
12.6. – Praha / Strecha Lucerny / Never Sol a Katarína Máliková sólo
15.6. – Bratislava / Nová Cvernovka / Bratislavský knižný festival / Katarína Máliková a Mucha Quartet
16.6. – Bratislava / Stará Tržnica / Nedeľná paráda / Katarína Máliková sólo
16.6. – Bratislava / Fuga / Deep Dive presents Nytt Land (RU) with Katarína Malíková
28.6. – Banská Bystrica / Festival 7 dní – 7 nocí / Literárna Bašta
27.7. – Zvolenská Slatina / Guča Umenia / Katarína Máliková sólo
17.8. – Nitra / FLAAM / / Katarína Máliková sólo

Posledné koncerty Katarína Máliková & Ansámbel
21.6. – Trenčianske Teplice / Art in park
22.6. – Rimavská Sobota / Fraj festival

Zuzana Mráziková a NMR (foto: Barbora Vaculová)