KANCELÁRSKA POLITIKA OD THE DIVINE COMEDY

The Divine Comedy - Office Politics (Divine Comedy Records, 2019)

Už samotný názov írskeho hudobného projektu The Divine Comedy napovedá, že by sa mal snažiť prinajmenšom o prekročenie prahu všednosti a umeleckej podpriemernosti. 

Názov tak slávneho literárneho diela, akým je Božská komédia talianskeho básnika Danteho Alighieriho, ho k tomu istým spôsobom zaväzuje. Neil Hannon – líder, spevák a skladateľ tohto projektu, si tento záväzok už od roku 1989 dôsledne plní. Doteraz nás nesklamal ani na jednom z jeho doposiaľ vydaných albumov.

The Divine Comedy - Office Politics 2019

V roku 2016 sme Vám od The Divine Comedy predstavili  v poradí jedenásty album „Foreverland“. Neil o ňom vtedy povedal: „Tento titul je o stretnutí so spriaznenou dušou a šťastnom bytí s ňou nielen počas celého života, ale aj po smrti.“

Jeho albumová novinka „Office Politics“ na tento album voľne nadväzuje, hudobne sa ale v mnohom odlišuje. Šestnásť nových nahrávok totiž evokuje zvukovo modernejšiu a nadčasovejšiu hudbu s množstvom postáv. Počuť viac zvukov syntetizátorov a  niektoré skladby sú dokonca výlučne elektronické. Neil na túto tému povedal: „Nepanikárte. Pri nahrávaní boli použité aj gitary, orchestre a akordeóny. Texty nových piesní sú aj o láske a chamtivosti.“

Ústrednými postavami nového albumu sú však stroje, ktoré asi najviac zúria v piesni „Infernal Machines“. Tieto zastaralé a pekelné stroje poháňajú nosný lyrický motív albumu, ktorý predstavujú ľudia neschopní používať nové technológie. Neil ich ironizuje aj v ďalších piesňach ako  „Philip And Steve’s Furniture Removal Company“ a a disco-funkovej „The Life and Soul of the Party“. Skladby ako „Opportunity Knox“ a „Dark Days are Here Again“ majú takmer divadelnú atmosféru, zatiaľ čo skladba „I’m A Stranger Here“ evokuje majstrovstvo skladateľov filmovej hudby ako Federico Fellini, alebo Nino Rota. Vydaniu albumu predchádzali dva single a to svojsky tanečný „Queuejumper“ a lyrickejší „Norman and Norma“. Keďže sa zaujímavých nahrávok nájde na tomto diele viac, radi vás s nimi zoznámime aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press)