KATIE PIERSON – PILOTKA BOMBARDÉRA THE B-52´S VZLIETLA S NOVÝMI BOMBAMI

Kate Pierson - Guitars And Microphones (Lazy Meadow, Kobalt 2015, 2015)

kate piersen

Kate Pierson spolu so svojou pôvodnou skupinou The B-52´s zanechala v histórii populárnej hudby výrazný odtlačok.

Táto skupina je považovaná spolu s Talking Heads a Devo za priekopníkov americkej „novej vlny“ . The B-52´S zaujali najmä svojimi prvými dvoma albumami The B-52´s /1979/ a Wild Planet /1980/, no v určitom zmysle  aj neskoršou, síce o niečo popovejšou, no napriek tomu vkusnou a svojráznou produkciou. Tú takmer štyri dekády vytvárali najmä spevák Fred Schneider a speváčky Cindy Wilson, Kate Pierson.

Kate ste mohli zaregistrovať aj spolu s  R.E.M. v piesni Shiny Happy People/1991/, alebo s Iggy Popom, s ktorým naspievala skladbu Candy /1990/.

Nedávno prekvapila informácia, že Kate Pierson vydá vo veku 66 rokov sólový album s názvom Guitars and Microphones.

A už ho môžeme aj reálne počúvať. Produkoval ho Tim Anderson, člen skupiny Ima Robot a inštrumentálne ho podporil gitarista Nick Valens zo skupiny The Strokes. Autorsky sa na ňom podieľala aj speváčka Sia Furler, známa ako Sia.

Kate Pierson

Čo sa týka spevového prejavu, Kate sa na albume Guitars And Microphones  prejavuje v plnej sile ako za mladých čias. Na jej hlase sotva poznať poznačenie vekom, stále si udržuje zaujímavý kolorit. Obsahovo album veľmi neprekvapuje. Desať nových piesní sa nesie v duchu odkazu jej materskej skupiny.

Za svetlejšie momenty sa dá považovať okrem titulnej piesne najmä skladba Buttoms Up, z ktorej cítiť energiu takmer ako zo žltej a červenej platne z éry B-52´s.

Hudobne aktuálne a vitálne pôsobí tento album aj ako celok a môžeme konštatovať, že nezaostáva za súčasnou rockovou produkciou, ktorá všeobecne veľa pozitívnych prekvapení neprináša. Piesne z albumovej novinky Kate Pierson si môžete vypočuť aj v našej rubrike album týždňa.

Róbert Gregor (foto: press Kate Pierson)