KATKA MÁLIKOVÁ OD MÁJA DRŽÍ SLOVENSKÝ REKORD V REBRÍČKU WMCE

Katarína Máliková aj do tretice zabodovala v najlepšej dvadsiatke albumov rozhlasového rebríčka World Music Charts Europe (WMCE). Po jedenástom mieste v marci a ôsmom v apríli sa jej debutový album Pustvopol ocitol v máji 2017 na desiatom mieste zo 139 nominovaných albumov. Prekonal tak úspechy skupiny Banda a Jany Kirschner, ktorí v minulosti s albumami Jedna, HraBanda a Moruša biela v tomto rebríčku bodovali dvakrát. Naplnili sa predpovede odborníkov i želania fanúšikov, a už je teraz viac ako jasné, že slovenská world music má ďalší projekt schopný zaujať doma i v zahraničí.

Kvality albumu Pustvopol ocenil aj Johannes Theurer z rádia RBB, zakladateľ a koordinátor rebríčka WMCE, fungujúceho viac ako štvrť storočia. O nahrávke Kataríny Málikovej a jej ansámblu okrem iného povedal: „Toto CD je zároveň súčasné aj tradičné, rovnako dôležité miesto v ňom majú terénne nahrávky ako elektronické zvuky. Umelecký priestor v ňom vyplnili jemné city aj mocné gestá, napriek tomu to vôbec neznie naivne. Zdá sa, že Katarína Máliková vždy veľmi presne vie, čo robí. Neviem sa dočkať toho, čo nové prinesie v budúcnosti jej talent.“

V prvej dvadsiatke WMCE je tentoraz päť európskych nahrávok – pred Málikovou sú novinky od tuvianskej skupiny Hartyga s hosťujúcim Albertom Kuvezinom a album fínskej dvojice Maria Kalaniemi a Eeero Grundström, za ňou sa umiestnili taliansky klasik Enzo Avitabile a portugalská gitaristka a speváčka Lula Pena. Na prvých troch miestach májového rebríčka sú nové albumy senegalskej skupiny Orchestra Baobab, ghanského šamana Kinga Ayisobu a libanonskej speváčky Yasmine Hamdan.

Úspechy nahrávky Pustvopol doma (tri „rádiohlavy“ v rámci Radio_Head Awards 2016) i v zahraničí (bodovanie v albumových rebríčkoch WMCE a TWMC) priniesli okrem iného veľký záujem koncertných promotérov a organizátorov festivalov o Katarínu a jej sprievodnú skupinu. Čaká ich naozaj horúce koncertné leto, počas ktorého vystúpia napríklad na festivaloch Etnokraków/Rozstaje v Krakove, Pohoda v Trenčíne, Crossroads a Colours v Ostrave, ale aj na Horehronských dňoch spevu a tanca v Heľpe, či na legendárnom folklórnom festivale vo Východnej. To však ani zďaleka nie sú všetky potvrdené hrania – odporúčame sledovať internetové stránky K. Málikovej a keď pôjde „kolo vás, kolo vás, kolo vašich dverí“, pozrieť si ju aj naživo. Je to ešte väčší zážitok ako počúvať jej úspešný debutový album.

Vladimír „Potkan“ Potančok a WOMUSK – World music from Slovakia (foto: Juraj Starovecký)