KHOIBA: NOVÝ KLIP A ŠPECIÁLNY AUDIOVIZUÁLNY KONCERT

České duo Khoiba zverejnilo nový videoklip k piesni „Emptied Poison Gland“. Svojou estetikou nadväzuje na minuloročný znepokojujúci klip „Vertical Urgencies“, opäť sa v ňom objavujú dvojčatá, symboly rozdvojenosti a zvodná jedovatosť.


Khoiba si na spoluprácu opäť prizvala režisérku Máriu Šprinclovú, absolventku ateliéru intermédií na VUT v Brne, ktorá sa venuje performance, AV inštaláciám a videoartu. V hlavných úlohách sa objavujú nielen členovia Khoiby, Ema Brabcová a Filip Míšek, ale aj Zuzana Lednická, grafická dizajnérka a výtvarníčka a herečka Tarra White.

„Pesnička sa v preklade volá vyprázdnený jedovatý vačok, atmosféra je trochu zvrátená. Spolupracujeme s Máriou veľmi radi. Myslím, že je na nás a našu hudbu dobre napojená, my jej veríme, dávame jej voľnú ruku a ona na tú ruku lepí dlhý strieborný nechty,“ hovorí Ema Brabcová odkazujúca na výrazný prvok krátkeho hudobného filmu „Emptied Poison Gland“.

Khoiba zároveň pozýva na špeciálny jesenný koncert 23. novembra do pražskej Malostranskej Besedy. Ponúkne výnimočné spojenie hudby s minimalistickými projekciami v réžii Michala Rydla. Vďaka živému programovaniu a na mieru pripraveným projekciám dostanú piesne Khoiby ďalší vizuálny rozmer. Ten sa už pravdepodobne nebude opakovať. Atypické bude aj miesto konania – svoju snovú a miestami aj drsnú imagináciu prenesie Khoiba možno nečakane do jedného z významných kultúrnych centier Malej Strany, neskoro renesančnej budovy Malostranskej besedy. Tretím elementom, dotvárajúcim celý koncept, je elektronické duo Ba:zel v úlohe hosťa.

Khoiba a Ba:zel svojou tvorbou aj aurou evokujú pocit tajomna a surreálna. hoci v alternatívnej elektronickej hudbe reprezentujú rozdielnu časť spektra Spája ich tendencia k znovuobjavovaniu


Khoiba je dvojčlenný alt-elektronický projekt zložený speváčkou Emou Brabcovou a hudobníkom Filipom Míškom. Vytvorili si svoj spoločný svet, ktorý neustále rozširujú. Khoiba je tiež jazyk, ktorým sa dorozumievajú. Začali tvoriť v roku 2002, 2008 natočili albumy „Nice Traps“ a „Mellow Drama“. Na scénu sa vrátili v roku 2019 albumom s názvom „Khoiba“, tento rok naň nadviazali štvrtým albumom „Vertical Urgencies“.

Na rozdiel od predchádzajúcich albumov, je posledná nahrávka otvorenejšia, priamejšia a naliehavejšia. Khoiba predskakovala The Cure v Berlíne, Grizzly Bear v Prahe v klube Roxy, mala európske turné s IAMX, vystúpila v Maďarsku či Rakúsku. Počas novembra a decembra vystúpi tiež v Nemecku a Poľsku.

Ba:zel, alebo projekt, ktorý tvorí Ewelina Vlček Chiu a Daniel Vlček, vydal posledný album „WE“ roku 2022. Je manifestom do nepokojných časov, pohľadom na horizonty dystopických hrôz a ponurých vízií, zároveň aj výzvou na rezistenciu. Vystúpenie v rámci špeciálneho audiovizuálneho koncertu Khoiby v Malostranskej besede 23.11. 2023 bude na nejakú dobu ich posledným.

Anna Mašátová a NMR (foto: press Khoiba)