KOKOROKO: LONDÝNSKY JAZZ PRE VŠETKY GENERÁCIE

Kokoroko zaujali verejnosť svojou zmesou jazzu, afrobeatu, R&B, popu a gospelu už v roku 2018. Debutový album „We Could Be More“ bol nahrávaný prevažne v období lockdownu, ale niektoré nápady pochádzajú z ciest po Afrike.

Pätnásť piesní na albume „We Could Be More“ je rozdelených do troch častí: Prvá časť obsahuje tradičný jazz, druhá je hravá a experimentuje so západoafrickými zvukmi. V niektorých nahrávkach počuť aj vokály. Tretia časť je o niečo temnejšia a viac funky.

Hudobná inšpirácia

Viacerí členovia osemčlennej skupiny vyrastali vo Veľkej Británii.

„V našej kapele je vekový rozdiel medzi najstarším a najmladším členom asi desať rokov. To znamená, že rozsah inšpirácie je obrovský. Existujú aj vplyvy, ktoré nás všetkých spájajú. Niektorí však majú svoje osobné spomienky spojené s hudbou, na ktorej vyrastali,“ hovorí bubeník Ayo, ktorý prežil svoje detstvo v Nigérii.

Kokoroko skladajú svoje piesne spoločne ako jeden kolektív

50 minút nahrávok na ich debutovom albume, je precízne navrhnutých tak, aby nikoho nevystrašili. Album je melodicky hravý, pričom sa vzopiera tradícii s nákazlivou mladíckou vervou. Navyše oplýva bohatou hudobnosťou.

V skladbách „Ewà Inú“ a „We Give Thanks“ počuť jorubskú príchuť, zatiaľ čo pieseň „War Dance“ je striedavo horúčkovitá a dusivo oduševnená. Skladba „Something’s Going On“ popiera hnaciu silu jej pomalších polyrytmov.

Aj ostatné nahrávky sú zväčša dobre premyslené, zahrané i nahrané a vďaka príchuti elektroniky im neodolajú ani hipsteri.

NMR (foto: Vicky Grout)