LASS: OSLAVA ŽIVOTA NA DEBUTOVOM ALBUME

Senegalský spevák Lass vyrastal na predmestí Dakaru. Je najmladší z ôsmich súrodencov a strednú školu nedoštudoval z finančných dôvodov. Jeho vášňou sa stala hudba a svoj hlas si denne cvičil pri pohľade na more.

Lass, vlastným menom Lassana Sané, sa vo svojich začiatkoch inšpiroval televíznym vystúpením senegalského hip-hopového tria Daara J.

Neskôr sa išiel sa pozrieť na jeho koncert, zoznámil sa s ním a zanedlho s ním aj vystupoval. Potom ho hudobníci vyzvali, aby nahral v ich vlastnom štúdiu prvý singel.

Nakoniec sa dostal do Francúzska a usadil sa v Lyone, kde nahrával so skupinou Voilaaa Bruna „Patchworksa“ Hovarta a s afro-elektronickým duom Synapson.

Lass

Na albume „Bumayé“ počuť mbalax a afro-salsové dedičstvo priekopníckych senegalských spevákov ako Omar Pene, Ismaël Lô a Youssou N’Dour v kombinácii so súčasnými hudobnými štýlmi.

Titulná afropopová skladba je ilustráciou Lassovho úžasného hlasu. Skladba „Metina“, v ktorej hosťuje brazílska speváčka Flavia Coelho, má tanečný afro-salsový rytmus.

V piesni „Mbélé“ sa spájajú elektronické rytmy so zvukom balafónu. Hip-hopovú nahrávku „Dolima“ zdobí prítomnosť v Nemecku pôsobiaceho speváka, ktorý si hovorí Patrice a „Dounia“ je sladkou fúziou africkej tradície a súčasnej hudby.

Zdá sa, že spevákov hravý vokál je rovnako doma v každom zo štýlov na tomto albume. Pokiaľ máte radi kvalitný afropop, tak album „Bumayé“ je jedným z najväčších lákadiel tohto leta.

NMR (foto: Matar Mbengue)