KRAJINA RÓ A PRVÁ ÚRODA V PODOBE JAČMEŇA A PŠENICE

Krajina Ró je nový, zahustený kus hudobného sveta, v ktorom sa rodia pesničky.

V Krajine Ró žije tajomná, krásna dievčina nevšedného hlasu a traja talentovaní chlapci, ktorý majú radi umenie. S nimi, v prirodzenej symbióze, obýva Krajinu Ró aj jeden z doposiaľ žijúcich mužov tzv. Rizikovej skupiny. Pesnička „Ječmen a pšenice“ je prvou lastovičkou z albumu „Hotel Blázen“, ktorý vyjde na jeseň.

V novom videu skupina Krajina Ró po nakrútení skladby Ječmen a pšenice unavene kráča.

„Narodili jsme se, abychom byli na správném místě, ve správnou chvíli, tak aby vrstva ledu ze zmrzlých trsů trávy, přenesla se do nás, do archivů hlavy,“ spieva Anička, speváčka a herečka, ktorá je dievčaťom z Krajiny Ró.“ Jdeme vedle sebe, prostředkem silnice, napravo ječmen, nalevo pšenice. Dáváme si pozor na kroky na slova, ve vzduchu lítá pára, je doba párová,“ pokračuje ďalej v duete.

V Krajine Ró sa okrem pôsobivého, farebného altu a rôzne tvarovaného barytónu darí predovšetkým výrazným tónom elektrickej gitary, ktorá, obklopená nápadmi a najrôznejšími elektronickými nevšednosťami, dodáva hudbe tón súčasného zvuku. Basgitara aj bicie sa tohto procesu ochotne zúčastňujú a spoľahlivo vrastajú do stredných i výstredných prúdov rockových prehánok, či lenivo sa prevaľujúcich zamatových nálad. A práve niekde uprostred, medzi týmito krajmi, sa Krajinou Ró vydala pesnička Jačmeň a pšenica.

Všetko živé v Krajine Ró vyrastá priamo z autorského podhubia jej piatich obyvateľov.

„V úplně nové kapele se nám podařilo propojit několik silných hudebních osobností. A tohle je naše úplně první vlaštovka. Samota už tuší, že půjde domů sama. Nalevo i napravo se zapaluje sláma,“ uzatvára dievča z Krajiny Ró. A hoci kapela chce až do septembra zostať zahalená rúškom tajomstva, už len podľa názvu nie je ťažké rozlúštiť, kto je jej súčasťou.

Jedenásť pôvodných pesničiek bolo pod dohľadom zvukového majstra Ondreja Ježka nahraných na nový album, ktorý sa pod názvom „Hotel Blázen“ úplne otvorí svetu v októbri (2020) prostredníctvom vydavateľstva Indies Scope. Ak jeseň už naozaj zažehná virózny nácvik konca sveta, začne Krajina Ró dodávať úrodu aj na koncertné pódiá.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: press Krajina Ró)