ENIESA & PJ´S LAB POKRSTIA ALBUM JABLKO

2.2.2020 sa bude v novom košickom klube Yama krstiť album speváčky Eniesy nazvaný Jablko. Titul vychádza vo vydavateľstve Hevhetia.

Nové nahrávky vznikali hlavne v košickom štúdiu UnderGroove Records pod dohľadom spoluautora Pavla Jeňa (PJ´s LAB), ale tiež v pražskom nahrávacom štúdiu Lukáša Chromeka. Album Jablko produkoval líder skupiny Čechomor Franta Černý, ktorý niektoré skladby obohatil svojím spevom. Všetkých troch hudobníkov si budete môcť vychutnať na koncerte v novom košickom klube Yama už počas prvej februárovej nedeľe. Na podujatí nebude chýbať väčšina muzikantov, ktorí sa podieľali na vzniku albumu.

Eniesa o krste albumu hovorí: „Myšlienkou projektu Jablko je spájanie svetov cez hranice krajín, ľudí aj umeleckých smerov. Preto sa veľmi teším, že na jednom pódiu uvidíme spev, kombináciu rôznych, často až kontrastných hudobných žánrov a rozprávkové klipy, z ktorých bude mať jeden premiéru. Bude možné vidieť dokonca aj náš tradičný folklórny tanec.“

Pri tejto príležitosti nám San Urbančíková, alias Eniesa a hudobníci Peter Tomko a Jano Bogdan poskytli nasledujúci rozhovor.

Ako vznikal album Jablko?

Album Jablko je tak trochu cezhraničný projekt, i keď ja hranice medzi Českom a Slovenskom už roky nevnímam hlavne pre takéto projekty, ktoré ich búrajú. Keďže sa album nahrával na dvoch miestach, veľmi nám pomohla internetová komunikácia a transfery toho množstva tónov a muziky. Základy piesní vznikali pod rukami Palka Jeňa v košickom štúdiu UnderGroove Records. Potom sme ich poslali do Prahy, kde ich Franta naspieval a nahrával s Lukášom Chromekom. Nasledovalo nahrávanie hosťujúcich muzikantov z Čiech aj Slovenska. Takto sme si mailovali dva roky a výsledok naozaj stojí za to.

Čo ťa inšpirovalo pri písaní piesní a kto sa na albume spolupodieľal?

Pôvodne to malo byť LP s dvoma pesničkami, ktoré vlastne doniesol Franta. Škótska ľudovka „Mládenec“ s českým textom a československá ľudovka „Dorúbali Janka“ v sebe nesú úžasnú energiu a majú medzi sebou šmrncovný kontrast. Popri práci na týchto dvoch skladbách však prišiel nápad rozvinúť naše nahrávanie do rozsiahlejšieho projektu, keďže nás spoločná práca začala stále viac baviť. Preto som napísala aj ďalšie dve skladby, ktoré sú práve vďaka môjmu očareniu ľuďmi, hudbou, jazykom a spoluprácou v češtine. Ako aj novú úpravu slovenskej ľudovky „Červené jabĺčko“, ktorej sme pozmenili text a napokon aj názov na „Jablko“, podľa čoho sme nazvali aj celý album. Ten som primárne tvorila s Palkom Jeňom a Frantou Černým. Objavia sa na ňom však aj hostia ako Lukáš Chromek, Michal Fedor, Braňo Valanský, Miro Gazdík, Roman Mečiar, Ľuboš Šoltés, Ferko Jano, Janko Kopčák, Luboš Malina, Dominika Maščuchová, Edita a Sofia Jónyová a dokonca malý detský zbor.

Ako si sa zoznámila s Frantom Černým a čím sa najviac pričinil pri vzniku albumu?

V roku 2017 som si zohnala číslo na Frantu a zavolala mu s malou dušou a prosbou o spoluprácu na jednej z mojich skladieb. Súhlasil a zároveň ma po jej vypočutí hneď zavolal do Prahy, spievať a nahrávať na jeho sólový vtedy pripravovaný album „Šest křížků“. V štúdiu sme sa napokon objavili aj s Palkom Jeňom a tam cez muziku vzniklo priateľstvo a nové nápady na ďalšiu spoluprácu. Franta je skvelý muzikant a úžasný človek. Spoločne sme našli akúsi súvislosť medzi folklórom východného Slovenska odkiaľ pochádzam a folklórom Moravy, z ktorej sú zas jeho korene. Rozhovory a práca s ním však ponúka oveľa viac. Je to akoby si bol na návšteve v čarovnom lese u múdreho hudobného čarodeja. Varenie muziky s ním ma veľmi baví a všetko čo hovorí mi dáva veľký zmysel aj v bežnom živote.

Ako reaguje na tvoju hudbu?

Naša spolupráca začala mojím očarením z jeho tvorby a prejavu. On bol prekvapený, že niekto ako ja existuje. Raz mi povedal, že mu pripomínam Suzanne Vega a inokedy spomína Zuzanu Homolovú. Myslím, že naše očarenie je vzájomné a aj vďaka nemu sme sa postupne pri nahrávaní vzájomne inšpirovali a posúvali k vytúženému výsledku, ktorým je náš spoločný hudobný jablčný potomok.

Nedávno si predstavila videoklip k titulnej piesni Jablko. Budú sa robiť videoklipy aj k ďalším nahrávkam?

Už keď sme sa rozhodli nahrať viac ako len dve piesne, začali sme rozmýšľať nad dramaturgiou a poradím. Postupne sa skladby zoradili tak, že dokopy vytvorili príbeh. Z toho vznikla myšlienka natočiť ku každej z nich video, aby sme priblížili poslucháčom, aké príbehy máme v hlave keď tvoríme. Zhodou okolností ma práve pri zrode týchto nápadov kontaktoval prešovský režisér Jaro Jaris Vaľko, ktorý sa vďaka tejto nenáhode zhostil natáčania všetkých klipov. Zatiaľ sme vydali klipy k piesňam „Jablko“ o detskej láske a „Víly“ o znovu stretnutí zamilovaných v čarovnom lese. Na blížiacom sa krste bude možné vidieť premiéru klipu k piesni „Dorúbali Janka“, ktorý sa natáčal v českých Beskydách. Na jeseň 2020 by mali byť hotové všetky klipy.

Ako pomohla zbierka finančných prostriedkov na klipy?

Keďže sme sa rozhodli natáčať na miestach Slovenska a Čiech, ktoré nie sú bežne používané, ale nesú v sebe pre nás osobité čaro, vycestovanie za nimi čosi stojí. I keď sa z nášho filmového tímu vždy na pár dní stane rodina, táto filmová čarovná práca si zaslúži ohodnotenie a tiež potrebujeme niekam zložiť hlavy a hlavne tú hromadu vecí, či občas niečo vložiť do žalúdka. Preto som veľmi rada, že množstvo ľudí z Čiech a Slovenska spojilo sily a pomohli nám vyzbierať potrebné financie na pokračovanie v nakrúcaní. Aj vďaka nim si môžeme plniť náš sen.

Čo pre chystáš pre svojich fanúšikov v blízkej budúcnosti?

Momentálne sme všetku energiu venovali do vydania albumu Jablko. Pokrstíme ho 02. 02. 2020 v Yama Perform Plac – KOŠICE a druhý krst bude mať 21. 02. 2020 v Divadlo Kampa – PRAHA. Ostáva nám ešte natočiť dva klipy a zvládnuť postprodukciu. Keď bude aj filmové Jablko hotové, chystám sa vrhnúť na dokončenie mojich ďalších pripravovaných sólových albumov, na ktoré máme pripraveného množstvo materiálu a veľa zaujímavých hostí. Veľmi sa teším na nové spolupráce a tvorenie.

Róbert Gregor (foto: press Eniesa)