KULTÚRNY MAGAZÍN UNI OSLAVUJE OKRÚHLE VÝROČIE VYDAVATEĽSTVA INDIES

Veľkou februárovou udalosťou sú oslavy tridsiateho výročia založenia brnianskeho hudobného vydavateľstva Indies.

Indies Records – najstarší a najvýznamnejší nezávislý label v Čechách sa sformoval v prostredí rovnomennej brnianskej požičovne a predajne hudobných nosičov a svoj prvý titul vydal symbolicky 1. januára 1991. K oslavám výročia sa pripojil aj kultúrny magazín UNI, ktorý produkciu Indies starostlivo sleduje od samých začiatkov. V spolupráci s pražským Pop Museum pripravil k narodeninám labelu v priestoroch kultúrneho centra Gaštan výstavu s názvom „Vydávat, co nás baví“. Tá bola otvorená vernisážou 6. februára a potrvá do 28. apríla.

Kultúrny magazín UNI pripravil špeciálne, monotematické a rozsahovo (oproti bežnému štandardu) rozšírené februárové vydanie.

„Nebudem veľmi preháňať, keď poviem, že hudba na nosičoch so značkou Indies je akýmsi nepísaným soundtrackom k čítaniu UNI. Náš časopis bol mediálnym partnerom desiatok ich titulov, väčšinu z nich sme recenzovali, s takmer všetkými hlavnými umelcami zo stajne Indies sme na stránkach magazínu uviedli rozhovory. Žánrový rozsah Indies je v mnohom podobný záberu UNI. To všetko sú dobré dôvody na to, aby sme sa na ploche celého časopisu venovali práve Indies,“ píše v editoriále februárového UNI jeho šéfredaktor Ondřej Bezr.

Časopis okrem iného uvádza rozhovory so zakladateľmi a súčasnými prevádzkovateľmi Indies resp. ich nástupníckych značiek Indies Scope, Indies MG a Indies Happy Trails.

Publikované esejistické texty nahliadajú z rôznych uhlov na produkciu vydavateľstva a je možné prečítať si rozhovory s niektorými umelcami zo stajne labelu, okrem iného s Petrom Vyšohlídom, protagonistom už neexistujúcej skupiny Meat-House Chicago I.R.A., ktorej debut Steak! bol vôbec prvým titulom vydaným pod značkou Indies, alebo Jakubom Königom, dušou projektu Zvíře jménem podzim, ktorý má momentálne za posledný album September tri nominácie na ceny Anděl.

Stredobodom celého časopisu je vyhlásenie výsledkov odbornej ankety, ktorú magazín UNI usporiadal medzi štyrmi desiatkami hudobných publicistov, troch generácií naprieč českými médiami na tému najlepších albumov, ktoré Indies za tridsať rokov svojej existencie vydali. Svojimi hlasmi prispeli okrem iného Jiří Černý, Petr Dorůžka, Josef Vlček, Josef Chuchma, Honza Dědek, Michal Parízek, Honza Vedral, Pavel Klusák alebo Pavel Turek.

Vďaka rovnosti hlasov sa na niektorých pozíciách do prvej desiatky vošlo dvanásť titulov, ktoré spolu patria k „rodinnému striebru“ českej posttotalitnej hudby.

Výsledky ankety budú oficiálne vyhlásené 14. februára v Sono Centre v Brne na slávnostnom koncerte k tridsiatemu výročiu založenia Indies.

Výsledky ankety:

 1. Bittová & Václavek: Bílé inferno
 2. Zuzana Navarová & KOA: Barvy všecky
 3. Hradišťan & Jiří Pavlica: O slunovrat
 4. 4.–5. Michael’s Uncle: Ale my stále hledáme štestí…
 5. Psí vojáci: Brutální lyrika
 6. 6.–9. Antologie moravské lidové hudby
 7. Psí vojáci: Národ psích vojáku
 8. Radůza: Andělové z nebe
 9. Traband: Hyjé!
 10. 10.–12. Meat-House Chicago I.R.A.: Steak!
 11. Tara Fuki: Piosenki do snu
 12. Zuby nehty: Král vysílá své vojsko

Anna Mašátová a NMR