DEVIATY ROČNÍK HUDOBNÝCH CIEN VINYLA POZNÁ SVOJE NOMINÁCIE

Slávnostné vyhlásenie českých hudobných cien Vinyla sa uskutoční 26. februára 2020 v pražskom Lucerna Music Bare.

V kategórii Platňa roka tento rok nominovala porota hneď štyri albumy. Na ocenenie ašpirujú aktuálne nahrávky stálic českej scény B4 a projektu Rouilleux hudobníka Luboša Rezka, ale aj sólový debut speváčky Palmy a prvotina Anety Martinkovej pôsobiacej pod menom Margo, ktorá spoločne s kapelami Metastavy a P / \ ST figuruje takisto medzi nominovanými na Objav roka. V kategórii Počin roka boli nominované aktivity klubu Punctum, album Wabi Experience a kompilácie No ~ one Is an Island audiovizuálneho kolektívu BCAA.

NOMINACÁCIE 2019

PLATŇA ROKU
B4 – Plastová okna
Margo – First I Thought Everyone’s Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared – All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How to Deal with What I’ve Learnt
Palma – Starý duch
Rouilleux – Lycanthropic Sounds

OBJAV ROKU
Margo
Metastavy
P/\ST

POČIN ROKU
Aktivity klubu Punctum
Album Wabi Experience
BCAA – No~one Is an Island (kompilácia)

Na Platňu roka boli pre zhodný počet bodov nominované štyri albumy.

So svojou šiestou, najpesničkárskou platňou Plastová okna sa o víťazstvo uchádza dvojica B4, Tomáš Procházka a David Freudl. Margo, speváčka a producentka Aneta Martínková, na seba na albumovom debute upozornila nielen dlhými názvami piesní, ale aj suverénnymi pesničkárskymi postupmi a svojbytným mixom elektronických a akustických nástrojov. Beata Rakowska vystupujúca pod menom Palma je výrazná aj ako polovica severomoravského dua Leto. Na sólovej prvotine Starý duch odhodila nadbytočné aranžmány a zostal len jej hlas a elektronika. Luboš Rezek s projektom Rouilleux na českej alternatívnej scéne pôsobí už celú dekádu, jeho štvrtý album Lycanthropic Sounds je však opäť sólovým počinom. Využíval tentoraz viac klavír ako tradičné gitary, v piesňach ale zostali prvky psychedélie, dronovej hudby, alebo apokalyptického folku.

V kategórii Objav roka sa vedľa druhej nominácie Margo objavila kapela Metastavy, ktorej mix rapu, soulu a jazzu dnes v Čechách nemá konkurenciu. Asi je to tým, že toto pražské kvarteto má na čele talentovanú poetku (a klávesistku) Annu Hokešovú, ktorá pôsobí tiež v koncertnej zostave vlani ocenenej skupiny Čáry Života. Za alternatívny rap alebo experimentálny hip hop sa dá označiť tvorba ďalších nominovaných, pražského dua P / \ ST. Tí zámerne idú proti prúdu českej rapovej scény a na jej myšlienkovú vyprázdnenosť ponúka liek v podobe vynaliezavých a sureálnych textov.

„Uplynulý rok prial intímne ladeným pesničkových doskám, ktoré nápadito prekračujú hranice žánrov,“ hovorí jeden z koordinátorov cien Pavel Uretšlégr. „Veľa sa teraz hovorí o rodových kvótach. Ceny Vinyla tento rok takéto kvóty spontánne plnia, medzi nominovanými umelcami sú približne v rovnakom pomere zastúpenie muži i ženy,“ dodáva.

Žižkovský klub Punctum v roku 2020 oslávi svoje piate narodeniny, jeho cieľom je spájať ľudí z rôznych subkultúr a podieľať sa na lokálnom umeleckom podhubí. Okrem neho má ocenenie Počin roka šancu získať tiež pražský audiovizuálne kolektív BCAA, nominant v rovnakej kategórii aj v minulom roku. Na ich kompilácii No ~ one Is an Island sa podieľalo aj niekoľko ďalších českých producentov – náhodne držiteľka Vinyla Enchanted Lands. Tretiu nomináciu v tejto kategórii získal album Wabi Experience – unikátne uchopenie piesní českej country legendy Wabiho Daňka v podaní už vyššie spomínaného Tomáša Prechádzky aka Federsela a jeho spoluhráčov z kapely Gurun Gurun Jaroslava Tarnovského.

O víťazoch cien Vinyla 2019 rozhodne 27 členná porota hlasovaním v druhom kole. Ceny sa budú odovzdávať 26. februára 2020 na slávnostnom večere v pražskom Lucerna Music Bare, ktorým budú ako moderátorky sprevádzať Zuzana Fuksová a Ivana Veselková, autorky úspešného „girltalku“ Buchty na Rádiu Wave. „Ako špeciálny hosť vystúpi pätnásťčlenná kapela Zvíře jménem podzim. Samostatné plnohodnotné koncerty na mieste odohrajú tiež dve z nominovaných kapiel a tradične pokrstený bude aj výročný vinyl s nominovanými projektmi,“ uzatvára za koordinátorov cien Tomáš Grombíř.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: Margo – Nicholas Umashev, B-4 – Janek Jiříček, Rouilleux – Veronika Škubalová, Palma – Zuzana Malá)