KUNINGASIDEA – FÍNI VŽDY NIEČO VYMYSLIA, IDEA JE TOTIŽ KRÁĽ

KuningasideaKUNINGASIDEA – NIMI ON ENNE    (WARNER MUSIC FINLAND 2014)

Fíni mali v hudbe vždy niečo zaujímavé.

I keď ľudia, ktorí sa o hudbu zaujímajú rýdzo z komerčného hľadiska zväčša o tom nevedia, pretože čím ďalej, tým viac sa zaujímavá hudba vytráca z komerčných hitparád a tým pádom aj z masového zorného uhla. Fíni, to bol Sibelius v klasickej vážnej hudbe, alebo Leningrad Cowboys, Apocalyptica, Värttinä vo všetkej ostatnej, ktorú je dnes čoraz ťažšie výstižne jedným slovom možné pomenovať. Možno niekoho od fínskej hudby z oblasti piesňovej tvorby odrádza fínčina. Nie len preto, že málokto z nás jej rozumie, ale aj preto ako znie – nezvyklo. No k pestrosti v hudbe patrí aj jazyková rôznorodosť. Angličtina sa pre mnohých stala zvykom, samozrejmosťou, no jej prevaha pestrosť nevytvára.

Neznáma kapela z Fínska je asi pre väčšinu nezaujímavá, je odsúdená na regionálnosť.

No ten, kto k nej pristupuje odmietavo, akoby potvrdzoval, že aj slovenská hudba si zaslúži rovnaký prístup. Pretože aj slovenčina je vo svete neznámy jazyk, ako aj slovenské kapely.

Kuningasidea

Fínska dvanásťčlenná skupina Kuningasidea (Kráľ idea) hrá reggae popretkávané popom, folkom, rapom. Jej piesne majú miestami podobný ráz ako štýl, ktorý vo svete preslávil Manu Chao. V mnohom pripomínajú aj tvorbu iných podobných mnohopočetných kapiel – Tokyo Ska Paradise Orchestra, Melbourne Ska Orchestra i slovenských Polemic. Vyskúšajme to aspoň na chvíľu s týmito mladými Fínmi. Ich najnovší album Nimi on enne poskytuje celkom veselý zážitok. Aj spolu s fínčinou.

Miroslav Potoček (foto: press Kuningasidea)