LA CARAVANE PASSE A ICH PSIE PIESNE PLNÉ SURREALISTICKÉHO GYPSY ROCKU

La Caravane Passe - Canis Carmina (Jazz Manif , 2016)

La Caravanne Passe - Canis CarminaFrancúzska skupina La Caravane Passe oslavuje 15 rokov existencie na hudobnej scéne.

Debutovala v roku 2006 s albumom Go to Plèchti. O rok neskôr na tento album nadviazala titulom Velkom Plechti. Krátko po tomto období sme ju mohli uvidieť i na Slovensku. Vystúpila na festivale Barbakan, vtedy u nás ako úplne neznáma skupina. Škoda, že sa odvtedy jej koncert v našich končinách už nikdy nezopakoval, pretože jej úspešnejšie obdobie sa začalo o pár rokov neskôr.

Albumami Ahora In Da Futur (2010) a Gypsy For One Day (2012), totiž La Caravane Passe ešte lepšie zadefinovali svoj originálny štýl, postavený najmä na hudobných motívoch z Balkánu a elektronickom rocku.

Navyše ich hudbe nechýbal vtip, ktorý umocňoval texty postavené na útržkoch slov v rôznych nárečiach, neraz i na slovách slangových . Mozgom týchto bláznivých nápadov je Toma Feterman – francúzsky spevák východoeúropskeho pôvodu, známy svojou kreativitou. Pôsobí aj v skupine Freylekh Trio a v duu Suviet Suprem, v ktorom mu sekunduje R Wan, známy francúzsky rapper a spevák.  Na koncertoch im často robí spoločnosť  Eric Antoine, úspešný kúzelník a zabávač.

La caravane Passe

Svojím „image“ pripomínajú La Caravane Passe bandu bláznivých kozákov. Názov ich albumovej  novinky La Canis Carmina (les chants du chien ) sa dá preložiť ako Psie piesne. Opäť môžeme v skladbách, ktoré obsahuje,  počuť rock, hip-hop, ragga, manouche, výdatne okorenené hudbou z východnej Európy. Sú za hranicou módy a súčasných populárnych trendov. Počuť v nich vplyvy kultúr rôznych národov a zároveň nevšednú poéziu, charakteristickú bizarnosťou.

Album obsahuje 6 nových piesní a 4 remixy skladieb, ktoré už vyšli na predošlých albumoch skupiny. O remixy sa postarali DJ Click, Tom Fire, DJ Tagada a S.O.A.P. V piesni Perdu Ta Langue, môžete počuť aj spev známeho arabského speváka Rachida Tahu.

La Caravanne Passe sú známi aj nezvyčajne živelnými koncertmi. Ako kočovná skupina cestujú a vystupujú po celom svete. Novým albumom potvrdili, že patria medzi najoriginálnejšie skupiny súčasnosti.

Róbert Gregor (foto: press La Caravane passe)