LAGARTIJEANDO – TRADÍCIE VERZUS BUDÚCNOSŤ

Lagartijeando - Jallalla (Wonderwheel Records, 2019)

Elektronickú hudbu vychádzajúcu z andských tradícií sme Vám už predstavili prostredníctvom hudobných projektov Chancha Via Circuito, Nicola Cruz, Nación Ekeko i ďalších. Tentoraz sa vás pokúsi o svojich kvalitách presvedčiť Lagartijeando.

Lagartijeando - Jallala album

Argentínsky projekt Lagartijeando vedie hudobník Mati Zundel. Jeho piesne si zachovávajú úctu k rituálom, tradíciám a zároveň evokujú hudbu budúcnosti.

V roku 2017 vyšiel pod hlavičkou projektu Lagartijeando prvý album s názvom El Gran Poder. Už vtedy nás zaujal vďaka svojráznej kombinácii zvukov charango gitary, s elektronickou kumbiou a ďalšími hudobnými žánrami. Prvý album vznikol v argentínskom meste Dolores a Lagartijeando sa ním úspešne katapultoval na globálnu scénu. Niektoré hudobné periodiká v tom čase o ňom písali ako o elektro-folkovom alchymistovi.

Lagartijeando

Albumová novinka Jallalla vyšla na prestížnej americkej značke Wonderwheel Records.

Jallalla je slovo, ktoré sa používa v Bolívii na oslavách. Zároveň je to slovo, ktorého význam sa posilňuje, keď ho hovorí viac ľudí naraz. Album Jallalla je oslavou života a radosti z hudby. Pri vzniku albumu sa podieľalo niekoľko hostí. V piesni La Frontera počuť kolumbijsko-švédske duo Minük, ktoré tvorí speváčka Almunis zo skupiny Lulacruza a Marcus Berg (Kultiration / Markandeya). Pieseň Caña je spoluprácou s Chancha Via Circuito a skladbu E Todo Pai spieva kolumbijský umelec Alejandro Ortiz, známy z projektu Lulacruza. V skladbe A Todo Pai, ktorá oslavuje Latinsko-americkú identitu, Zundel spolupracuje s Javierom Arcom – lídrom kostarickej indie-funkovej kapely Cocofunka.

Album Jallalla je popretkávaný rôznymi hudobnými dobrodružstvami, ktorými vám radi spestríme naše letné vysielanie.

Róbert Gregor (foto: press)