LANA DEL REY UROVNALA SPOR S RADIOHEAD

LLana Del Ray 2018Americká speváčka Lana Del Rey zrejme urovnala spor s anglickou kapelou Radiohead ohľadom autorských práv jej skladby Get Free. Tridsaťdvaročná interpretka to zdanlivo potvrdila počas jej vystúpenia na festivale Lollapalooza v brazílskom Sao Paule. „Teraz, keď je po mojej žalobe, hádam už môžem spievať túto pieseň kedykoľvek chcem, že?“ povedala speváčka prítomným fanúšikom po tom, ako počas prídavku zaspievala spomínanú pieseň. Spravodajský portál BBC sa v tejto súvislosti ozval vydavateľom speváčky aj kapely, tí však zatiaľ túto informáciu nepotvrdili.

Začiatkom roka sa Del Rey vyjadrila, že ju Radiohead žalujú za podobnosti jej skladby s ich hitom Creep. Rodáčka z New Yorku formácii údajne ponúkla 40 percent zo ziskov, jej členovia ale chceli 100-percentnú refundáciu. Zástupcovia Radiohead právne kroky popreli, potvrdili však, že kapela žiadala o pripísanie autorstva piesne.

Lana Del Rey, vlastným menom Elizabeth Woolridge Grant, debutovala v roku 2008 EP nahrávkou Kill Kill, po ktorej vydala album Lana Del Ray a.k.a. Lizzy Grant (2010). Do povedomia verejnosti sa však dostala až v roku 2011 vďaka hitu Video Games, ktorý sa prebojoval do top 10 britského singlového rebríčka. Skladba je súčasťou jej druhej štúdiovky Born To Die (2012), ktorá obsahuje aj single Blue Jeans, National Anthem, Dark Paradise, Born To Die alebo Summertime Sadness. S tretím albumom Ultraviolence (2014) po prvý raz dobyla americký rebríček Billboard 200. S nasledujúcou nahrávkou Honeymoon (2015) sa dostala v UK Charte aj Billboarde 200 na druhé miesto a s najnovším albumom Lust for Life (2017) oba rebríčky dobyla. Speváčka už stihla získať napríklad dve BRIT Awards, jednu Q Award a jednu Ivor Novello Award. Na svojom konte má tiež štyri nominácie na Grammy a jednu na Zlatý glóbus.

Zdroj článku: Sita (foto: archív)