IZRAELSKÁ FILMÁRKA NAFILMOVALA VIDEOKLIP NA MOTÍVY PIESNE KORBEN DALLAS

Korben Dallas - Vzdať saSkupine Korben Dallas minulý rok vyšiel ich piaty album Stredovek, ktorý kladne prijali ich fanúšikovia. K albumu zverejnili klipy ku skladbám Oranžová, Nič sa nepýtaj, či Vietor. Ich novým klipom je dielo filmárky Nataši Dudinskej, ktorá ho nafilmovala k piesni Vzdať sa. Tú otextovala novinárka Jana Shemesh. Nasledujúci rozhovor je s autorkou klipu Natašou Dudinski.
 
Prečo ste sa rozhodli zrealizovať klip k tejto pesničke?

Pieseň Vzdať sa mi veľmi páči, má skvelú melódiu a slová, ktoré nútia k zamysleniu. A tiež som dobrodruh, mám rada výzvy. Nikdy som žiaden klip neurobila, tak to bola pre mňa výzva, ktorá ma zaujala.
 
Natašou DudinskiAko vznikol námet?

Námet sa rodil celkom dlho. Často som si púšťala pieseň, aby som sa do nej ponorila a pochopila, o čom naozaj je a čím vo mne rezonuje. Veľa som premýšľala nad jej slovami, sú veľmi hlboké a také prežité. Čítavam texty Jany Shemesh, či už novinárske alebo osobné, tak som aj trochu tušila, z akých prežitkov sa text zrodil. Zároveň som si k piesni hľadala svoju cestu ako ju uchopiť vizuálne.  Bol to taký druh dialógu, s textom, hudbou, s Lukášom Filom i samej  so sebou. A jedného dňa, ako som tak rozjímala pod stromom u nás na záhrade, som v predstavách uvidela púšť a uprostred ženu v mojom veku. To bol taký prvý obraz, ktorý ešte dlho kryštalizoval, než bol scenár hotový. V neskoršom štádiu som tiež viedla dlhé debaty s kameramanom cez Skype. Pri realizácii jeho nápady klip veľmi obohatili. 

Kde sa filmovalo a prečo práve tam?

Filmovali  sme v Judejskej púšti, kúsok od Nabi Musa, neďaleko cesty z Jeruzalema k Mŕtvemu moru. Moslimovia veria, že v Nabi Musa je pochovaný Mojžiš a pred stáročiami tam postavili mešitu nad púštnou hrobkou. Pre zaujímavosť, Židia a kresťania veria, že je pochovaný na východnom brehu Jordánu, nevedno kde presne. To len na dokreslenie atmosféry miesta. Mne proste učarovala ta púšť navôkol, a tiež ma k tomu miestu viažu silne osobné spomienky. Púšť je fascinujúca, večná, nekonečná i desivá, ohromuje svojou krásou a bezčasovosťou, láka svojim Korben Dallastajomstvom, vládne v nej božské ticho a zároveň sa v nej človek môže cítiť stratený, v jej nedoziernosti a neuchopiteľnosti. Na prvý pohlaď sa môže zdať, že je príliš vyprahnutá, že v nej nič nie je, ale keď ma človek trpezlivosť, objaví v nej život, pohyb, farby, rytmus i jazvy ci iné stopy civilizácie. Judejská púšť po stáročia lákala pustovníkov, svätcov, hľadačov, dobrodruhov, pastierov, pašerákov, vojakov i milencov. Celý rok je úplne vyprahnutá, ale na jar sa na chvíľu vždy celá zazelená a rozkvitne. Púšť sa mi javí ako pôsobivá metafora pre život sám, ktorému čelí každý z nás a ktorý nás zároveň presahuje. 

Matúš Németh (foto: Korben Dallas)

Nataša Dudinski – scenár, réžia a strih
Filmárka vyrástla v Košiciach, študovala jazyky v Prahe, medzinárodné vzťahy v New Yorku a film v Jeruzaleme. Od roku 1994 žije v Jeruzaleme. Režírovala tri celovečerné dokumenty (Holky z fildy, Gisi, Na Sever) a niekoľko krátkych filmov. Ako kameramanka, strihačka či producentka sa podieľala na mnohých ďalších.
 
Braňo Pažitka – kamera
Kameraman, pôvodne z Bratislavy, žije v Prahe. Natočil celovečerný hrany film Osmdesát dopisů, dokumenty Ivetka a hora, Danielův svět, Jan Vladislav, Léčba dějin, Gisi a mnoho ďalších.
 
V klipe hrajú: Michal Dasberg, Hagar Mizrachi Dudinski a Yonathan Evan