LARKIN POE – SESTRY, KTORÉ NESKRÝVAJÚ SVOJE TVÁRE

Larkin Poe – Venom & Faith (Tricki-Woo Records 2018)

Sestry Rebecca a Megan Lovellové tvoriace duo Larkin Poe tváre neskrývajú, ani lásku k najstaršej americkej bluesovej a gospelovej tradícii odohranej na spôsob posledného „rockového súdu“.

Ťažko uveriť tomu, že by počítali s nebom, pretože elektrickú gitaru a lap steel gitaru im nepochybne naladili v pekle. A ešte jedna vec: hovorí sa, že jediným spôsob ako prejsť dverami predsudkov, je rozbiť ich.

U sotva tridsaťročných sestier sa potom doslova bavíme o ich prekopnutí, to keď do blues rocku zakomponovali tiež elektroniku a výrazné popové melódie. Ich patrónom sa stal Elvis Costello a producent T Bone Burnett ich neváhal prizvať k dylanovskému Lost on the River: The New Basement Tapes.

Vyrástli na americkom Juhu, obdivujú južanskú gotiku, delta blues, rock, old-time music, gospel, bluegrass, hip hop a ak vám názov dvojice niečo evokuje, nemýlite sa.

Ich pradedo Larkin Poe bol bratrancom amerického básnika, prozaika a génia hrôzy Edgara Allana Poea, od ktorého sestry zobrali inšpiráciu k názvu posledného albumu Venom & Faith. Od roku 2005 sa preslávili nevšednými verziami prevzatých rockových skladieb alebo bluesových evergreenov, pričom „Venom & Faith“ už je, až na niekoľko výnimiek, čisto autorský album. Potvrdili ním svoje postavenie na americkej bluesovej scéne, kde sú považované za naozajstné hviezdy, za ohňostroj prichystaný kedykoľvek na koncerte vybuchnúť pred publikom. Ich posledný album bol nedávno nominovaný na americkú cenu Grammy v kategórii najlepší bluesový album.

Jiří Moravčík (foto: press Larkin Poe)