LENKA DUSILOVÁ A BAROMANTIKA NOVÝ ALBUM „V hodině smrti“

lenka dusilovaKoncom septembra prinieslo české hudobné vydavateľstvo Supraphon dlhoočakávaný, spoluautorský album Lenky Dusilovej a kapely Baromantika „V hodině smrti“.

Novinku, ktorú avizoval pilotný singel „Takafei“, Dusilová spoločne s Baromantikou predstavuje v rámci aktuálneho jesenného turné. To odštartovalo 2.10. v Ostrave a skočí sa 2.11. v pražskom Divadle Archa, kde sa uskutoční i slávnostný krst albumovej novinky.

Prvotná myšlienka na vzájomnú spoluprácu siaha podľa Dusilovej zhruba do januára minulého roka, kedy počas globálnych narodenín umenia Art´s Birthday v pražskom Veletržním paláci s Baromantikou (teda Beatou Hlavenkovou, Patrickem Karpentskim, Viliamem Bérešem a Martinem Novákem) odohrala prvé spoluautorské hudobné nespievané pásmo. Vtedy podľa Lenkiných slov hudobníci „našli vlastný hudobný jazyk“.

Album „V hodině smrti“ na problematiku prerodu a životných transformácií reflektuje aj samotným názvom. Nahrával sa na jar a v lete tohto roka, prevažne v nouzovském štúdiu SONO Recordings a v spolupráci s majstrami zvuku Milanem Cimfem a Pavlem Karlíkem.

 „Baromantika je spojením rozdielnych povahových čŕt, elementov a hudobných prístupov, takže samotné zdieľanie nie je vôbec jednoduché. No ten krásny hudobný priestor, ktorý dané elementy dokážu vytvoriť, a v ktorom môžem pracovať s hlasom a emóciami, je pre mňa doslova rajom na zemi,“ netají Dusilová svoje pocity.

Dusilová

Spojenie rôznorodých hudobných osobností má za následok značnú albumovú pestrosť, ktorej nechýba priamočiarosť, no ani – pre Dusilovú tak typická – chuť experimentovať a objavovať nové hudobné obzory. „Album je dosť kontrastný, no ucelený, farebný a emotívny. Je to prelet rôznymi náladami a svetov štyroch rozdielnych pováh. A to ma nesmierne baví,“ opisuje svoju aktuálnu hudobnú novinku niekoľkonásobná laureátka cien Anděl.

Na celkovo dvanástich nových piesňach sa okrem členov Baromantiky podieľali i zaujímaví hudobní hostia. Konkrétne Oskar Török, Marek Minárik, Miloš Dvořáček, Rasťo Uhřík, Justin Lavash, David Koller a Dan Bárta. Tí si spoločne s Dusilovou zakaždým zaspievali v jednej piesni (May Day, resp. Tichá černá, resp. Snad jen).

Nový album predstavuje Lenka Dusilová a Baromantika naživo v rámci rozsiahleho jesenného turné, ktoré odštartovalo 2. 10. v Ostrave. Kapela ho ukončí 2. 11. v pražskom Divadle Archa, kde sa uskutoční i slávnostný krst albumu. Na všetky spomínané koncerty fanúšikovia zoženú vstupenky v predpredaji siete Ticketpro. Kompletný zoznam termínov jesenného turné nájdete aj na Facebookovej stránke a oficiálnom webe Lenky Dusilovej.

Facebook event bratislavského koncertu: https://www.facebook.com/events/358952244257774/