BANDA MAGDA NIE JE OBYČAJNÁ BANDA

banda magdaBANDA MAGDA – YERAKINA   (ROPEASOPE LLC 2014)

Originálna hudba to má ťažké. Obzvlášť, keď sa vymyká jednoznačnému zatriedeniu do niektorého zo známych hudobných štýlov a nie je dostatočne propagovaná.

Zostáva jej posledná šanca – žičlivosť odbornej verejnosti. Lenže tá je dnes rozparcelovaná do rôznych hudobných štýlov a scén. Americká skupina Banda Magda pod vedením gréckej speváčky Magdy Giannikou (spolupracovala s Kronos Quartet), nahrala pred dvomi rokmi bez pochýb jeden z najlepších debutov roka 2013, album „Amour, T´es la?“  Bohužiaľ, nebol lákadlom pre ortodoxných poslucháčov rocku, ani popu, folku, jazzu, elektronickej hudby. Obsahoval totiž piesne, ktoré boli fúziou francúzskeho šansónu, bossa novy, samby, cumbie, afro-peruánskeho landó a všakovakých prímesí world music. Navyše, v textoch piesní sa často ozývala francúzština a gréčtina, takže anglosaská poslucháčska vetva sa v nich nemala čoho chytiť. Pri prezeraní zoznamov albumov, ktoré si vypočuli rozliční recenzenti, som si všimol, že Banda Magda v nich absentovala. To znamená, že pravdepodobne ju nepoznali. I keď sa objavila v Top 10  Billboard World Music Charts.

Banda Magda

Nový album Banda Magda – Yerakina si niektorí recenzenti pochvaľovali, napríklad Ed Fonseca o ňom napísal, že je fantastický, no komerčný trhák z neho asi nebude.

Obsahuje 9 prevzatých, originálne aranžovaných piesní  z Grécka, Francúzska, Talianska, Kolumbie a Mexika, s textami v piatich jazykoch. Na jeho realizácii sa podieľalo 36 muzikantov. Album produkovali Michael League (víťaz Grammy) a Fab Dupont (Bebel Gilberto). Keby som sa mal pokúsiť k niečomu ho prirovnať, tak na um mi prichodí skupina Pink Martini. No i legendy pop jazzu roka 1984, Matt Bianco, Sade, Everything But The Girl (LP Eden). Po stránke zvukovej je však pestrejší, čo je podmienené množstvom rozličných hudobných nástrojov, napríklad marimby, xylofónu, klarinetu, flauty. New York Music Daily napísal, že Yerakina je odzbrojujúci album. Je. No pravdepodobne len pre ľudí, ktorí majú k hudbe odzbrojujúco úprimný prístup, bezbariérový.

Miroslav Potoček (foto: press Banda Magda)