LIBERTATEN ENSEMBLE SA INŠPIROVALI INDIÁNSKOU MYTOLÓGIOU

Medzinárodné zoskupenie okolo hudobníkov Roberta Pospiša a Martina Sillaya s názvom Libertatem Ensemble sa vo svojej tvorbe inšpirovalo indiánskou mytológiou. Výsledkom ich snahy je album „Hiawatha“, ktorý má šance rozvíriť stojace vody domácej hudobnej scény.

Debutový album s ôsmimi pôvodnými skladbami napĺňa fascinácia prírodou, nadprirodzené sily a fenomén snívania. Špičkoví hudobníci z regiónu V4, ktorí sa v tomto zložení stretli po prvý raz, vytvorili skladby na pomedzí jazzu, ambientu, pesničkárstva a vážnej hudby.

„Hiawatha je nahrávkou pre trpezlivé počúvanie. Je to príbeh. Legendy sa miešajú s osobnými zážitkami a naopak. Hiawatha reprezentuje dva roky našej hudobnej cesty. Na začiatku bola niekoľkodňová session a potom prišlo na rad hľadanie piesní. Pretože práve do nich sa snažíme zakonzervovať časť našich osobností. Je to celoživotné snaženie s niekoľkými krásnymi a silnými okamihmi. Veríme, že na ne poslucháči narazia aj pri ponorení do sveta nahrávky Hiawatha,“ hovorí o albume Robert Pospiš, ktorý je aj autorom všetkých textov.

Zoskupenie Libertatem Ensemble tvoria: spevák Robert Pospiš, gitarista Martin Sillay, trubkár Kornél Fekete-Kovács, saxofonista Nikolaj Nikitin, basgitarista Nenad Vasilić, klavirista Jancsi Rigó Jr. a bubeník Marián Ševčík.

Základným pilierom tejto medzinárodnej spolupráce je hudba ako spoločný jazyk.

Prvým singlom nového albumu sa stala skladba „40 dní“, ktorá má v sebe všetky charakteristické prvky Hiawathy.

„Pre skladbu 40 dní sme sa rozhodli z viacerých dôvodov. V ťažkých časoch, ktoré máme za sebou symbolizuje niečo, čo máme všetci ako hudobníci spoločné. Chuť hrať, spievať, hľadať. Text piesne vychádza z viacerých mytológii. Všetci hľadáme. Hľadáme kvet, ktorý si môžete pokojne zameniť za skladbu, slovo alebo obraz. Som mimoriadne poctený, že súčasťou nášho ďalšieho hľadania je taká elitná zostava hudobníkov. Verím, že naša snaha nájsť v hudbe niečo nové a hlboké osloví aj poslucháčov. Veľmi radi by sme im nahrávku predstavili aj na živých koncertoch ale súčasná situácia to žiaľ nedovoľuje a nevieme, kedy to vôbec to bude možné.“ povedal Pospiš.

Libertatem Ensemble - Hiawatha

Autorkou vizuálu albumu je slovenská výtvarníčka Mira Kubáňová.

„V priebehu niekoľkých mesiacov po nahrávaní sme s Robom vytvárali vlastný svet, ktorý spája hudbu so slovami. Naším cieľom bolo ponoriť sa do počúvania až vo forme istého druhu meditácie a vytvoriť prostredie, ktoré pôsobí priam mysticky. Hudobníci jedinečne uchopili túto atmosféru už od začiatku a my sme sa nechali viesť intuíciou, ktorej výsledkom je táto nahrávka,“ dodáva Martin Sillay.

Album „Hiawatha“ sa nahrával, mixoval a mastroval v bratislavskom štúdiu Real Music House a v týchto dňoch vychádza v rovnomennom vydavateľstve.

Za produkciou nahrávky stojí dvojica Robert Pospiš & Martin Sillay. Vydavateľstvo je na slovenskej hudobnej scéne už 11 rokov, za tú dobu sa podieľalo na vzniku viac ako 110 albumov. Vytvára samostatný priestor, ktorý udáva náročná dramaturgia postavená na kvalite a výnimočných spoluprácach. Vydanie albumu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Zuzana Golianová a NMR (foto: archív Robert Pospiš & Martin Sillay)