LISA EKDAHL – UNIKÁTNE EROTICKÉ DOWNTEMPO

lisa ekhdahlLISA EKDAHL – LOOK TO YOUR OWN HEART   (JIVE EPIC 2014)

Veľa súčasnej hudby, ktorá patrí vo svete k najzaujímavejšej, sa do slovenského éteru neprepasíruje ani náhodou. A keď predsa, tak len v špecializovaných reláciách. Pritom ani zďaleka to nie sú vždy ťažkotonážne avantgardné skladby. Naopak, niekedy sú to piesne tak ľúbezné, okrem toho i originálne, že by sa pravdepodobne páčili väčšine. Napríklad piesne jednej z najlepších súčasných pesničkárok – Švédky Lisy Ekdahl. Počas uplynulých 20 rokov stihla vypredať parížsku Olympiu, získať tri ceny Grammy, oslavovať tisíce priaznivých recenzií a napokon sa stať stelesnením sna o švédskej idyle. Na jazyk sa preto tlačí slovo – stálica. Každý má nejakú slabosť. Mojou je ženský spev. Asi preto, že ma priťahuje protipól. Páči sa mi najmä alt, ale občas aj soprán. Napríklad ženské hlasy á la Jane Birkin na mňa vplývajú blahodarne.

Dnes, pre moju radosť, svieti na hudobnej oblohe plejáda nežne šepkajúcich speváčok, obzvlášť v štýloch bossa nova, šansón, lounge music. Sú medzi nimi aj dobré skladateľky, pesničkárky s vybrúseným vkusom. V mojich každoročných osobných rebríčkov Best Albums sa hmýria na vyšších priečkach, ako včely na pláste medu. Samozrejme aj Lisa Ekdahl. Po pobyte v Indii a USA sa vrátila do Štokholmu. Na Kube nakrútila videoklip k novému singlu Heavenly Shower. Prípravy na jej najnovší album Look To Your Own Heart trvali 5 rokov. Nenachádzam na ňom žiadnu slabinu. Obsahuje vyvážený repertoár piesní, ktoré je možné hodnotiť v rámci pop music najvyššou známkou. Niektorí recenzenti o ňom píšu, ako o jej najdokonalejšom albume. A ja ho počúvam a počúvam a neviem sa rozhodnúť, ktorá skladba robí na mňa najväčší dojem. Všetky sú … jednoducho povedané – pekné. A štýlovo pestré. Skladba Everything je napríklad nenápadnou fúziou country music, štipky ragtime a folku. You Want Her Approwal patrí do kategórie lámačov sŕdc s duchom sixties, za ktorú by sa nehanbila ani Mama Cass. Sing And Dance má zase juhoamerickú, rozšafnú náladu, trošku šlágrovú, akú kedysi mala rada Brigitte Bardot. I´m Falling je typický barový, malátny „slaďák“, nadýchnutý jazzom, ako vystrihnutý z filmu Blue Velvet. Tak to pokračuje až do konca albumu. Majstrovské aranžmány, gitary, basa, Hammondov organ, orchester, prekvapujúce zvukové vrstvy, vyzdobené všakovakými detailmi. Celé je to výsostne ženské, porcelánovo krehké, na pokraji rozbitia. Nie je ľahké opísať, čo to vlastne je, aký štýl. Pretože nie je jednoznačný. A to je pozitívum, pretože to, čo je príliš jednoznačné, býva väčšinou nudné.

Takže, čo to je? Hudobný koktail namiešaný z klasického popu aj indie popu, folku, country, jazzu, kabaretu, juhoamerickej hudby, downtempa a filmovej hudby. Pôsobí klasicky, zároveň unikátne. Nazval som ho erotické downtempo. Erotický podtón mu dodáva predovšetkým spev Lisy, jej unikátny hlas, ktorý patrí do kategórie tých okamžite identifikovateľných, aký má napríklad Björk. „Prosím, počúvajte“ – hovorí Lisa. Mňa prosiť nemusí. Naopak, ja prosím ju. Lisa, prosím, ešte pokračuj. A je to jasné, tento album sa objaví v mojom rebríčku Best Albums 2014.

Miroslav Potoček