LITTLE AXE SA PRIPOMENULI HUDOBNÝM KLENOTOM – ALBUMOM LONDON BLUES

Little AxeLittle Axe – London Blues (Echo Beach 2017)

Americký gitarista Skip McDonald stojí už viac ako dve desaťročia na čele jednej z najlepších svetových skupín, ktorú na Slovensku takmer nikto nepozná.  Jej názov je Little Axe  a v týchto dňoch sa pripomína s novým albumom s názvom London Blues.

Skip McDonald v osemdesiatych rokoch minulého storočia nahrával pre významné rapové vydavateľstvo Sugarhill. Bol aj príležitostným členom slávnych skupín Sugarhill Gang a Grandmaster Flash. So skupinou Grandmaster Flash nahral ich najväčší hit The Message. V Little Axe sa spolu s basgitaristom Dougom Wimbishom (ex Living Colour) a bubeníkom Keithom Le Blancom pokúša spojiť bluesovú tradíciu s modernými vplyvmi reggae, dubu a elektroniky. Hudobne vychádza predovšetkým z gospelovej hudby a „pracovných piesní“ amerického juhu. V niektorých ich skladbách miestami zaznejú spevácke zbory. No čaro jednotlivých nahrávok Llittle Axe vždy Little Axespočívalo skôr v prepracovaných inštrumentálnych detailoch.

Najväčší rozruch spôsobili Little Axe s albumom „The Wolf That House Built“, ktorý vyšiel v roku 1994.

Na tomto albume sa spolupodielal aj post punkový pionier industriálneho hip-hopu Mark Stewart, predtým známy zo skupiny Pop Group i producent Adrian Sherwood. Vysokú kvalitatívnu úroveň si ale Little Axe dokázali udržať aj na neskorších albumoch, ako napríklad Slow Fuse (1996), Hard Grind (2002), Champagne & Grits (2004), Stone Cold Ohio (2006), Bought for a Dollar, Sold for a Dime (2010).

Svoje čaro Little Axe nestratili ani na novom albume, ktorý dostal názov po pilotnom singli a videoklipe s názvom „London Blues“.

Obsahuje aj ďalšie vydarené piesne ako Sparrow’s Nest, Deep River, Snake Oil, alebo Next Week Thursday. Niektoré z nich ste už možno počuli v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: archív)