LONGITAL A LENKA DUSILOVÁ CHYSTAJÚ ŠTYRI SPOLOČNÉ KONCERTY

Lenka Dusilová_Klapper
Lenka Dusilová

Začiatkom roka sme mohli vidieť ich spoločné vystúpenie v Bratislave. Uznávané trio Longital a multinásobná laureátka českých cien Anděl Lenka Dusilová s projektom Baromantika. Vo februári tieto dve zoskupenia ovládli Ateliér Babylon. A keďže špeciálne Longital veľmi radi uzatvárajú kruhy a málo vecí v ich živote sa deje náhodou, spoločné koncerty s českou speváčkou si s blížiacim sa koncom roka zopakujú. V dátumoch 9. až 12. decembra zahrajú postupne v Košiciach, Prešove, Nitre a Novom Meste nad Váhom.

Cesta speváčky a skladateľky Lenky Dusilovej k dnešnej hudbe so skupinou Baromantika bola neobvyklá a jedinečná. Lenka na prelome milénia patrila k skutočným hviezdam českého pop-rockového mainstreamu. Napriek tomu sa na vrchole rozhodla stredný prúd hudobnej zábavy opustiť a vydala sa na cestu k intímnejšiemu a pre ňu osobne autentickejšiemu štýlu. Zdanlivý krok do neznáma vyústil do prekvapivého výsledku: Lenka nestratila priazeň väčšinového publika, a zároveň sa stala ikonou odvážneho, novátorského popu. S Baromantikou navyše našla ideálnu zostavu hudobníkov, ktorí jej pesničkárstvo obohacujú o elektroniku, exotické beaty, jazzové vplyvy a prvky súčasnej vážnej hudby či dokonca dubstepu.

Aj v prípade hudobných novátorov z kapely Longital možno povedať, že ich posledný rok bol z mnohých pohľadov prelomový. Svetobežníci z Dlhých Dielov v ňom odhodili elektronické krabičky, pribrali k sebe znovunájdeného bubeníka Mariána Slávku, zložili soundtrack k filmovej dokudráme True Štúr a v projekte Suita so sláčikovým kvartetom premostili svety alternatívnej a vážnej hudby.

Longital 1Nová akustická éra Longitalu vyvrcholila albumom “A to je všetko?”. Očistenie od postprodukcie a elektronických aranžmánov však kapele vôbec neuškodilo. Naopak, na nahrávke aj naživo znejú energickejšie a silnejšie ako kedykoľvek predtým. Prispela k tomu nepochybne aj prítomnosť a inštrumentálne schopnosti bubeníka a klaviristu Mariána Slávku. O poslednom autorskom počine svojej kapely Marián hovorí. “Pri počúvaní (nahrávky “A to je všetko?”) som veľakrát zacítil hudbu ako takú. Tá hudba ma jednoducho vťahuje späť. Má energiu, výpoveď a autentickosť, čo je pre mňa veľmi dôležité.”

Všetky Mariánom spomínané atribúty sa opäť zhmotnia na blížiacich sa slovenských koncertoch. Sebavedomie, čistota, radosť, živelnost a intimita v tandeme so superskupinou charizmatickej Lenky Dusilovej, ktorej hudobný jazyk sa pohybuje vo vrelých aj chladných elektro-akustických krajinách, sľubujú ďalší veľký zážitok. Longital navyše plánujú odprezentovať aj úplne nový materiál, ktorý prvýkrát odznel na nedávnom pražskom koncerte v klube Kaštan.

Miesta koncertov:

09.12.2015 Košice, Tabačka + Lenka Dusilová & Baromantika

10.12.2015 Prešov, Christiania + Lenka Dusilová & Baromantika

11.12.2015 Nitra, Klub Tatra (Staré Divadlo) + Lenka Dusilová & Baromantika

12.12.2015 Nové Mesto nad Váhom, Blue Note + Lenka Dusilová & Baromantika

Vstupenky: https://www.slnkorecords.sk/koncerty#id2713

Zdroj článku: Alexander Čerevka