NOVÝ KISHI BASHI – PRÍKLAD KRÁSY NA POMEDZÍ ALTERNATÍVNEHO POPU A VÁŽNEJ HUDBY

Kishi Bashi - String Quartet Live!Kishi Bashi – String Quartet Live!  (Joyful Noise Records / 2015)

Kishi Bashi. Nedávno sme o ňom písali, aby sme vás pripravili na jeho nový album. A hneď na úvod musíme konštatovať, že nesklamal. Ako napovedá jeho názov „String Quartet Live!“, je to živá, koncertná nahrávka so sláčikovým kvartetom (no nielen s ním) z vystúpenia v Athenaeum Theatre, v Chicagu.  V dávnejšej minulosti mali živé nahrávky väčšinou nižšiu kvalitu ako nahrávky štúdiové. Teraz to už niekedy býva i naopak. Kishi Bashi „live“ znie Hi-Fi. (I keď iba na CD. Vo videoklipoch z tohto koncertu má, bohužiaľ, horší zvuk.)

Chvály sa sypú zo všetkých strán a my sa k nim pripájame. Album „String Quartet Live!“ obsahuje 9 skladieb. Pochádzajú zo staršej tvorby Kishi Bashi, jedna (The Must Be The Place / Naive Melody) je prevzatá z repertoáru Talking Heads, legendárnej americkej skupiny new wave. Album vychádza aj v limitovaných edíciách na vynilových platniach v modrozelenej a červenej farbe so žltým postrekom, samozrejme, s bonusmi, napríklad so skladbou A Sunday Smile (Beirut).

Kishi Bashi je nesporne veľmi talentovaný a jeho nový album je prehliadkou  jeho schopností nielen ako skladateľa, ale aj ako huslistu a speváka. Ozvláštňuje ho elektronické bendžo Mike Savina. Púta pozornosť od začiatku do konca a je príkladom rovnováhy medzi zábavou a umením – štýlmi alternatívny pop, folk a vážnou hudbou.

Miroslav Potoček