LUCIA REDLOVÁ NA SÓLOVOM ALBUME DOZRELA K ĽUDOVÝM PIESŇAM

Valašská speváčka a skladateľka, posilnená Jiřím Hradilom a horňáckymi hudcami, vzdala na albume „Lidová Redlová“ hold svojim koreňom – Jitke Šuranskej a Davidovi Stypkovi.

Speváčka a skladateľka Lucia Redlová sa už dve desaťročia snaží nadviazať na odkaz svojho otca Vlastu Redla. Svoju lásku k folku a spätnej väzbe a dlhoročné skúsenosti z kapiel Docuku a Garde naplno zúročila až teraz, na albume „Lidová Redlová“. Album nahrala v spolupráci s hudobníkom a producentom Jiřím Hradilom (Tata Bojs, Lesní zvěř, Hrubá Hudba), s ktorým už v minulosti predstavila singel „Vodo moja“ oslavujúci rieku Bečvu. Hradil sa významne podieľal na výslednom zvuku nahrávky a na väčšine skladieb hrá na hudobný nástroj.

Album obsahuje jedenásť piesní vrátane šiestich valašských a slovenských ľudových piesní.

„Zmiešali sme smutné a veselé skladby v rovnakom pomere, pričom sme sa snažili o jednoduchosť až punkovosť. Moju obľúbenú Horehronku ma naučila moja babička z otcovej strany, ktorá pochádzala z obce Valkovňa pri prameni Hrona,“ hovorí Redlová.

Redlová má na albume celkom päť pôvodných skladieb a všetky gitary a mandolíny si nahrala sama. Speváčka a skladateľka, ktorá sa doteraz spoliehala najmä na texty zahraničných autorov, napísala hudbu a texty k trom z nich. Je silná v osobných výpovediach a krehkých, intímnych témach, kde aj „volkerovská“ smrť je len kúskom ťažkého života. Na album prispeli svojimi textami aj Marek Vojtěch a Kuba Horák.

Album Lidová Redlová obsahuje aj skladbu „Hudci“ venovanú Davidovi Stypkovi.

„Skončím zle, ak nenájdem zmysel života aspoň v polovici, na mojom pohrebe budú hudci hrať…,“ spieva o Davidovi v piesni „Osudová“. „Pri počúvaní tejto vety som sa trochu zbláznila. Nikdy by som v minulosti nespievala o pohrebe. A keď David vlani v januári zomrel, zložila som pieseň o tom, čo by mu mali hudobníci zahrať,“ vysvetľuje Redlová a dodáva, že pieseň tematicky súvisí s pilotným singlom „Kamarádko moje“. Pieseň inšpirovala celý album a Redlová ju venovala svojej priateľke Jitke Šuranskej, ktorá tiež predčasne zomrela.

Významnou osobnosťou nového albumu je Jiří Hradil.

„Väčšinu piesní som prearanžoval, doplnil o nové nástroje, niektoré harmonicky upravil, vymyslel zvukový dizajn a spôsob nahrávania, aby zneli čo najlepšie, až po ich konečné poradie,“ hovorí Hradil, ktorý do sveta ľudovej hudby vstúpil s Hrubou Hudbou a propagáciu a službu ľudovej hudbe považuje za svoje poslanie. Výzvou pre neho bolo aj vyrovnanie s folk-rockovou tradíciou.

Redlovú na husliach a speve podporil horňácky primáš Petr Mička a jeho kapela. S rytmikou pomohli basgitarista Petr Vavřík, ktorý sa postaral aj o mix a mastering v zlínskom Štúdiu V a bubeník Marcel Gabriel, ktorý sa zhostil úlohy režiséra albumu. Na nahrávke sa podieľali aj gitarista Rudy Horvat, klávesista Pavel Sotoniak a huslistka Eva Ludvík Kudrnová. Jednu pieseň zaspieval Ivo Viktorin a v speváckych zboroch vystúpili spoločné priateľky Jitka Šuranská a Lucie Redlová, Alžběta Jamborová, Jana Redlová a Romana Gajdošíková.

Album „Lidová Redlová“ vyšiel 13. mája 2022 vo vydavateľstve Indies Scope. Slávnostné uvedenie sa uskutoční 4. júna vo Valašskom Meziříčí a 7. septembra v pražskom Paláci Akropolis.

„Mám pocit, že som po toľkých rokoch našla polohu, ktorá mi najviac vyhovuje. A ak som sa veľmi snažila vyhnúť akejkoľvek spojitosti s otcom, dnes, keď mi niekto povie, že to znie ako Redl, nielenže sa neurazím, ale bude to pre mňa kompliment. Po toľkých rokoch som konečne dozrela na to, aby som sa k jeho dielu mohla hrdo hlásiť. My, Redlovci, sme jednoducho najlepší v našich vlastných ľudových piesňach,“ uzatvára Redlová.

Indies Scope a NMR (foto: press Tomáš Hennel)