LULLATONE – ALTERNATÍVA V PYŽAME

Lullatone -The Sounds Of SpringLullatone – The Sounds Of Spring    (Lullatone Self-Released 2015)

Nemáte niekedy chuť, vypočuť si hudbu, ktorá je pravým opakom všetkého, čo sa na nás každodenne zovšadiaľ valí? Napríklad hudbu, ktorá nepodlieha žiadnemu sprofanovanému štýlu, ktorá nie je nátlaková, agresívna, no ani sladká, nie je konvenčná, no ani nepočúvateľne experimentálna, neprevládajú v nej obvyklé hudobné nástroje, pritom je krásna – melodicky i zvukovo – hoci nie je aranžovaná zaužívanými spôsobmi a nemá ani módny zvuk.

Existuje taká? Existuje. Nie je to žiadne „cingi lingi bom“, ani čvirikanie vtáčikov. Hoci jedno i druhé v nej občas zaznie. No vkusne, nie samoúčelne. Do tejto kategórie patrí hudba japonského dua Lullatone. Tvorí ho speváčka a zvukomalebná perkusionistka Yoshimi Tomida a spevák, hráč na klávesové nástroje Shawn James Seymour, narodený v USA. Dnes obidvaja žijú ako manželský pár v japonskom meste Nagoja. Ich hudba je nazývaná „pop v pyžame“. Lullatone photoVäčšinou v nej prevažujú krátke inštrumentálne skladby, v ktorých často znejú hračkárske hudobné nástroje. Počuť v nich vplyvy lo-fi, indie popu, ambientu, bossa novy, francúzskeho popu sixties a filmových soundtrackov. Shawn začal nahrávať po domácky svoje skladby v noci, aby nerušil v spánku Yoshimi. Preto boli tiché, jemné, pomalé – čiže uspávanky. No to nebol jediný dôvod, ktorý ho viedol k uspávankám takrečeno alternatívnym, ale aj nadšenie americkým skladateľom a vynálezcom elektronických hudobných nástrojov Raymondom Scottom, obzvlášť jeho sériou troch albumov detských uspávaniek z roku 1964.

Lullatone nahrali od roku 2003 niekoľko zaujímavých albumov a EP. Napríklad album Elevator Music (2011), určený na spríjemnenie cestovania výťahmi. Najnovšia EP platňa Lullatone – The Sounds Of Spring  je venovaná zvukom jari.  Čaj, hračky, lásku, kvety, trávu, stromy, oblohu, balóny, vône jari, detskú nevinnosť, to všetko z nej cítiť postupne v desiatich skladbách, dohromady v dĺžke takmer 24 minút. Ako hovoria Lullatone, je to platňa filozofie „každý kôš je piknikový“. Skrátka, soundtrack na jarné relaxovanie v hojdacom kresle.  Na piknikovej deke ležia mandolína, gitara, ukulele, šejkre, cajon. Poslucháč prejde akoby očistcom, zbaví sa na chvíľu  negatívnych javov dnešnej doby a potom môže očistený, oddýchnutý opäť do nej s radosťou vkročiť.

Miroslav Potoček  photo: http://www.lullatone.com/