MALLU MAGALHÃES – VEĽKÁ NÁDEJ BRAZÍLSKEJ HUDBY

Mallu Magalhães - VemMallu Magalhães – Vem  (Sony Music 2017)

Priaznivci brazílskej hudby si oprávnene môžu klásť otázku, či budú mať veľkí brazílski umelci staršej generácie (Marisa Monte, Carlinhos Brown, Gilberto Gil), dôstojných mladších nástupcov. Z tohto pohľadu totiž brazílska scéna posledných rokov nádejne nevyzerá. No jedna nádej predsa len svitá  – Mallu Magalhães. Táto dnes 25-ročná speváčka sa tento rok mohla pochváliť (po dlhšej prestávke zaplnenej materskými povinnosťami) nádherným novým albumom s názvom Vem (Prichádza).

Mallu pochádza z jedenásť miliónového mesta São Paulo, ktoré má dlhoročnú povesť liahne brazílskej hudobnej avantgardy vanguarda paulista (Metá Metá, Passo Torto), je zastúpené i niektorými komerčnými hviezdami brazílskej scény (Emicida, Criolo, Eliane Elias, Rita Lee, Toquinho) aj originálnymi zjavmi alternatívnej hudby, art popu, downtempa (Céu, Cibelle, Curumin, Os Mutantes, Cansei de Ser Sexy /CSS).

Mallu Magalhães 2017Mallu nie je iba speváčkou, dôležitejší pre budúcnosť brazílskej scény je fakt, že je zároveň aj skladateľkou a inštrumentalistkou. Hrá na gitary, ukulele, bendžo, harmoniku, klavír, syntetizátor, vibrafón a escaletu – klávesovú fúkaciu harmoniku. Prvé skladby začala komponovať ako dvanásťročná. V pätnástich začala nahrávať a v šestnástich sa už mohla pochváliť svojim prvým albumom. Momentálne žije v portugalskom Lisabone. Žne pochvalné recenzie mnohých hudobných publicistov. Všimli si ju aj v The New York Times.

Svojim hudobným štýlom na albume Vem, ktorý bol nahrávaný v mestách Lisabon, São Paulo, Rio de Janeiro, sa prikláňa k jemnocitnejším pesničkárskym podobám samby. V ich pozadí však zaznievajú aj náznaky folku, indie popu, art popu. Obsahuje melodicky i výrazovo podmanivé piesne s portugalskými textami ( + jedným anglickým), podfarbené zvukom orchestra. Poučenie z tvorby najväčších obľúbencov ich autorky (The Beatles, Belle and Sebastian, Bob Dylan, Johnny Cash) je obdivuhodne zúročené.  Pieseň  „Casa Pronta“ (ktorá predznamenala album Vem na singli začiatkom augusta 2016) považujú hudobní experti za jednu z najlepších brazílskych piesní. Samozrejme, na albume Vem je možné objaviť aj ďalšie pesničkárske lahôdky – napríklad pieseň Pelo Telefone (ktorá má taký istý názov ako starý brazílsky hit v roku 1916) alebo aj ďalšie, Guanabara, Gigi, Love You, Linha Verde.  

Miroslav Potoček