MARCOS VALLE – BRAZÍLSKA LEGENDA S REŠPEKTOM

Marcos Valle – Alma (Far Out Recordings 2019)

Počas viac ako päťdesiatročnej hudobnej kariéry napísal Marcos Valle viac ako päťsto piesní, vrátane svetového hitu „Summer Samba“.

Marcos Valle 2019

Sedemdesiatpäťročná ikona brazílskej hudby využíva v piesňach albumovej novinky Sempre vlastnú zvukovú estetiku, typickú pre osemdesiate roky minulého storočia. Jej jadro tvorí kozmická samba a disco boogie.

Inými slovami základom hudby Marcosa Valleho je samba a funk. V súčasnosti ju vytvára výlučne pomocou hudobných nástrojov ako vo svojich začiatkoch. O finálny zvuk nových nahrávok sa stará rovnako ako na jeho predošlom albume Daniel Maunick, syn Jeana-Paula „Bluey“ Maunicka, frontmana skupiny acid-jazzovej Incognito. Po melodickom jazzovom albume Ao Vivo, ktorý v roku 2013 nahral spolu so Stacy Kentom, pocítil Marcos Valle túžbu nahrať opäť tanečný album. Dostal meno Sempre, vyšiel koncom júna vo vydavateľstve Far Out Recordings a obsahuje jedenásť nahrávok.

Inšpirácia z vlastnej diskografie

Marcos Valle sa pri písaní nových piesní inšpiroval najmä svojou staršou tvorbou. Okrem hitu „Estrelar“ (1983) bola pre jeho kariéru v rokoch 1975-1980 dôležitá spolupráca s americkými hudobníkmi ako Marvin Gaye a Leon Ware. Vplyvy z tohto obdobia počuť napríklad na novej piesni Alma.

Marcos Valle 2019 - 2

Rešpekt u mladej generácie

Medzi obdivovateľov Marcosa Valleho patril v deväťdesiatych rokoch minulého storočia okrem iných aj Gilles Peterson z BBC Rádia 1, ktorý mu vďaka propagácii pomohol prežiť takzvanú druhú jar. Hudba Marcossa Valleho bola zároveň objavená aj americkými hip-hopovými producentmi ako Kanye West, Jay-Z, Madlib alebo Dr. Dre, ktorí ju využili vo svojich nahrávkach. Marcos Valle preto vzbudzuje rešpekt aj u mladej generácie.

Život pre prítomnosť

Texty piesní albumu Sempre sú o láske, tolerancii a o živote pre prítomnosť, ktorý patrí medzi neoddeliteľnú súčasť Valleho životnej filozofie. Nikdy si totiž nič naplánoval a nikdy sa nestaral o budúcnosť. Bol večným plážovým chlapcom a nemal ani stále bývanie. Namiesto rýchlych milostných vzťahov uprednostňoval skôr romantické stretnutia. Politická situácia v Brazílii je ale tiež témou jeho nového albumu. Eskapády bezohľadných politikov a podnikateľov v jeho rodnej krajine komentuje Marcos Valle s humorom a sarkazmom napríklad v piesni Olha Quem Tá Chegando (Pozrite sa, kto príde).

Marcos Valle na svojej albumovej novinke predstavuje sofistikované kompozície, z ktorých vyžaruje brazílsky pokoj. Niektoré z nich sme zaradili do nášho vysielania.

Róbert Gregor (foto: press)