MARK LANEGAN – NOVÝ ALBUM PODĽA HESLA „V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA“

Mark Lanegan & Duke Garwood - With AnimalsMark Lanegan & Duke Garwood – With Animals (Heavenly Recordings, 2018)

Niektoré skladby z albumu With Animals by mohli byť príkladom, ako je možné jednoduchosťou dosiahnuť pôsobivosť.

Mark Lanegan, americký spevák a skladateľ, skúsený pardál alternatívneho rocku, ktorý kedysi pôsobil v „grungeovej“ skupine Screaming Trees, spolupracoval s Queens Of The Stone Age, Isobel Campbell a mnohými inými skupinami + hudobníkmi, by sa teraz mohol pýšiť s jeho novým albumom With Animals. Je výsledkom spolupráce medzi ním a Dukeom Garwoodom, anglickým multiinštrumentalistom, tiež spevákom a skladateľom.

Mark LaneganNaozaj by sa mohol pýšiť? Veď skladby na albume With Animals patria k tým, nad ktorými by sa možno pousmiali vyznávači zložitých kompozícií a náročných muzikantských výkonov. Sú totiž veľmi jednoduché, ale ako sa hovorieva – v jednoduchosti je krása. I keď určitý perfekcionizmus v nich „je“. No nie v muzikantskej ekvilibristike a ani v žiadnom inom druhu artistného predvádzania hudobníckych schopností. Perfekcionizmus počuť v takmer dokonalej podriadenosti dosiahnuť pôsobivú atmosféru. A to sa autorom albumu With Animals aj podarilo, i keď ich predchádzajúci spoločný album Black Pudding (2013) pokladajú niektorí kritici za trošku lepší. Tento najnovší má však prednosť práve v už zmienenej atmosfére. A tá je tmavá, ponurá, no pokojná, zádumčivá, melancholická, lyrická, hypnotická, podobá na tú, ktorú vytvárali vo výrazovo pokojnejšej časti svojej hudobnej tvorby Nick Cave, PJ Harvey, David Eugene Edwards, Patti Smith.

Duke Garwood ho opísal ako „uzdravujúcu nahrávku“. Niektorí kritici sa zase vyjadrili, že je to budíček pre zobudenie sa blues v duchu Jima Morrisona a Jimiho Hendrixa. Navyše, Duke dal na známosť jednu špecifickú zaujímavosť: „Všetky efekty na albume sú analógové. V ich vnútri je láska a prach“. A to všetko spečaťuje Laneganov zadymený, drapľavý barytón a presvedčivý spevácky prednes v piesňach o osamelosti a láske, piesňach jednoduchých, akou je napríklad skladba My Shadow Life, v ktorej Mark spieva suverénne s pokojom rockového veterána tie najošúchanejšie slová textárskeho umenia: „I love you, baby“. Album obsahuje najmenej štyri ďalšie pôsobivé piesne: Scarlett, Lonesome Infidel, With Animals a One Way Glass. A na svete je ďalšia nominácia pre rebríček najlepších albumov roka 2018.   

Miroslav Potoček (foto: Steve Gullick)