MARK LANEGAN POTEŠIL SVOJICH FANÚŠIKOV ALBUMOM GARGOYLE. V LETE VYSTÚPI FESTIVALE POHODA

Mark Lanegan Band – Gargoyle (Heavenly Recodings 2017)

Americký rockový spevák Mark Lanegan vydal nový album s názvom Gargoyle. Novinka vychádza pod menom Mark Lanegan Band a ponúka desať skladieb. Skupina z nej už v predstihu predstavila single Nocturne a Beehive. Na albume sa podieľali Josh Homme z Queens of the Stone Age, Greg Dulli z The Afghan Whigs, producent Alain Johannes a multiinštrumentalista Duke Garwood. Spoluautorom šiestich skladieb je Rob Marshall. „Cítim, že som oveľa lepší skladateľ ako pred 15 rokmi. Stále však rád spolupracujem s inými ľuďmi. Je pre mňa vzrušujúcejšie, keď sa na veci pozerám z pohľadu niekoho iného,“ uviedol 52-ročný Lanegan, ktorý sa s kapelou predstaví v júli na trenčianskom festivale Pohoda.

Mark Lanegan je jedna z najvýraznejších postáv grungeu a zároveň prvý spevák zlatej éry toho žánru, ktorý vystúpil na Slovensku. V roku 2012 odohral nezabudnuteľný koncert v „Zrkadláči“. Účinkoval v kapelách Screaming Trees a Mad Season (so spevákom Alice in Chains Laynom Staleym), v Queens of the Stone Age a spolupracoval s Nirvanou, s PJ Harvey, Mobym či Isobell Campbell (Belle and Sebastian). Pre jeho chrapľavý, hlboký hlas a podmanivo temnú atmosféru jeho skladieb ho porovnávajú s Waitsom, Cohenom či Caveom. Akékoľvek prirovnania sú zbytočné. Lanegan je jedinečný, rovnako ako každé jeho vystúpenie. Jedno z nich uvidia aj návštevníci Pohody 2017.

V roku 1985 založil s bratmi Connerovcami kapelu Screaming Trees, ktorá je spolu s Alice in Chains, Nirvanou, Pearl Jam, Temple of the Dog a Soundgarden považovaná za jedného z priekopníkov seatleskej školy a žánru grunge. Na začiatku deväťdesiatych rokov vydali úspešné albumy Uncle Anesthesia a Sweet Oblivion s hitmi „Nearly Lost You“ či „Shadow of the season“. Kritikmi vysoko hodnotený bol aj ďalší album Dust z roku 1996, no ten bol zároveň posledným albumom, ktorý nahrali.

Lanegan vydal prvý sólový album „The Winding Sheet“ ešte v roku 1990. Spolupracoval na ňom s členmi Nirvany – Kristom Novoselicom a Kurtom Cobainom. Nachádza sa na ňom aj pieseň „Where Did You Sleep Last Night?“ (cover-verzia tradičnej folkovej skladby In the Pines), ktorú neskôr preslávila práve Nirvana počas legendárneho akustického koncertu v rámci MTV Unplugged. Ďalší album Whiskey for the Holy Ghost takmer neuzrel svetlo sveta (Lanegan chcel master hodiť do rybníka, v čom mu zabránil producent). V 95-tom sa pridal k projektu Mad Season, na ktorom sa podieľali aj ďalší členovia kapiel Alice ine Chains, Pearl Jam i Screaming Trees. V rokoch 2000 – 2014 hrával s Queens of the Stone Age, kde ho dotiahol Josh Home. Od roku 2004 spolupracuje so speváčkou Isobel Campbell z Belle & Sebastian. Laneganovi priatelia účinkovali na jeho albume Bubblegum (PJ Harvey, Josh Homme, Greg Dulli…). S Dullim (ex-Afghan Whigs, momentálne Twilight Singers) založil kapelu The Gutter Twins.
V roku 2012 predstavil na Slovensku svoj album Blues Funeral. Odvtedy nahral tento mimoriadne produktívny umelec ďalšie tri sólové albumy Imitations (2013), Phantom Radio (2014) a Houston Publishing Demos 2002 (2015), popri ktorých stihol aj viaceré kolaborácie. Počas vyše tridsaťročnej kariéry tvoril, spieval a hral s umelcami ako Cobain, Staley, Homme, Moby, PJ Harvey, Slash, Greg Dulli, Isobell Campbell, kapelami Unkle, Masiive Attack, Queens of the Stone Age a azda všetkými legendárnymi muzikantami „seatleského grungeu“. Vybrať z nich to najlepšie je takmer nemožné, no pokúsil sa o to napríklad magazín Esquire v tomto TOP10 playliste: www.esquire.com/entertainment/music/a26968/mark-lanegan-best-songs-0114/.

Lanegan je žiadaným umelcom najmä pre charizmatický prejav a hlas. Ako o ňom napísal Matthew Murphy z Pitchforku: „Drapľavý ako trojdňové fúzy a zároveň pružný a ohybný ako koža mokasín – z Laneganovho hlasu sa vyvinul pozoruhodný nástroj, taký, aký sa nedá zaslúžiť ľahkým životom.“

Róbert Gregor a Anton Repka (foto: archív)