V BRATISLAVE ZAČIATKOM JESENE VYSTÚPI GARY NUMAN

24. októbra 2017 dostane Bratislava príležitosť zažiť veľkolepú koncertnú udalosť. Prvýkrát na Slovensku totiž vystúpi priekopník elektronickej a industriálnej hudobnej scény Gary Numan. Tento hudobník začínal v skupine Tubeway Army a v roku 1979 ohúril svet prevratným, elektronicky chladným zvukom svojho debutového albumu “The Pleasure Principle”. Jeho neskorší hit “Cars” zrejme netreba predstavovať žiadnemu fanúšikovi  elektronickej hudby osemdesiatych rokov minulého storočia.

Spevák Prince sa o ňom vyjadril: „Ľudia sa stále snažia pochopiť, čo za hudobného génia je Gary Numan.“ Trent Reznor zo skupiny Nine Inch Nails prehlásil: ”Bol som vždy ohromený tým, ako si Gary Numan našiel svoj vlastný špecifický hlasový prejav. Osobne robím to, čo som sa od neho naučil.“

Gary Numan ovplyvnil rôznorodé spektrum známych svetových umelcov (Prince, Lady Gaga, Jack White, Kanye West, Beck, Queens Of The Stone Age, The Foo Fighters, Nine Inch Nails). Mnohí z nich spolupracovali s Numanom osobne, prerobili niektorý z jeho hitov, prípadne použili úryvky z jeho piesní v iných nahrávkach.

Gary Numan pokračoval v experimentovaní aj pri nahrávaní albumu „Splinter (Songs From a Broken Mind), ktorý vyšiel v roku 2013. Jeho túžbou bolo nezačať nikdy  stagnovať. Spomínaným albumom  sa mu podarilo vrátiť do britského albumového rebríčka a do rebríčka Billboard 200. Turné Splinter World Tour malo viac zastávok po svete,  ako ktorékoľvek iné jeho turné v minulosti. Skončilo sa veľkou show v legendárnom Hammersmith Apollo klube v Londýne, v ktorom vystúpil po tridsiatich rokoch.

Numanov prvý štúdiový album od roku 2006, „Splinter (Songs From a Broken Mind)”, vznikol v spolupráci  s gitaristom skupiny Nine Inch Nails Robinom Finckom a producentským partnerom Adeom Fentonom. Hudobná kritika o ňom zväčša vyjadrovala ako o ťažkom, ale zároveň najlepšom albume.

Popri skladaní a nahrávaní nových piesní na album „Splinter“ Numan intenzívne koncertoval. Absolvoval turné k tridsiatemu výročiu vplyvného albumu „Pleasure Principle“. Bol osobne vyzvaný jeho fanúšikom Trentom Reznorom, aby sa pripojil k skupine Nine Inch Nails, počas jedného z ich koncertov a odspieval svoje skladby vrátane „Cars“ a „Metal“. Cover verzie týchto piesní už Nine Inch Nails mali vo svojom repertoári, takže fanúšikovia ich poznali.  Bolo to v období  koncertného turné “Wave Goodbye” (2009) . Numanova hudba ostala naďalej v centre pozornosti aj vďaka skupine The Dead Weather.  Jack White s ňou nahral novú verziu klasického hitu “Are ‚Friends‘ Electric”.

Presťahovanie sa do USA koncom roka 2012 oživilo Numanovu kreativitu a malo na ňu pozitívny účinok. Album „Splinter (Songs From Broken Mind)“ dokončil vo svojom štúdiu v Los Angeles začiatkom roku 2013.

Numanov jedinečný spevácky prejav evokuje strojové pocity, ľadovo chladné odcudzenie a zároveň vyvoláva silné emócie podporené elektronickým zvukom albumov, akými  boli „Pleasure Principle“ a “Telekon“.  Zároveň spája vernú a stále sa rozvíjajúcu fanúšikovskú základňu takzvaných Numanoidov.

V októbri sa tento výnimočný umelec predstaví aj na Slovensku.  Koncert bude súčasťou jeho “The Savage Tour” a bude sa konať v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC). Predstaví na ňom aj nové skladby z ešte len pripravovaného albumu.

Vstupenky sú dostupné na Predpredaj.sk

Zdroj článku: RetroGigs

Redakcia New Model Rádia nezodpovedá za prevzaté príspevky.