MARTHA MAVROIDI A STATHIS KOUKOULARIS – PIESNE HERKULOVEJ KRVI

agiorgitiko_cdStathis Koukoularis & Martha Mavroidi – Agiorgitiko ( Violins 2014 )

Tento album nás môže naučiť hudbu vnímať neznámym spôsobom, inak ju počúvať, inak na ňu tancovať, tak, ako ju vnímali pred stáročiami Gréci a obyvatelia Malej Ázie. Je totiž panensky čistá v zachovaní jej pôvodného étosu – starodávneho. A ten mal tiež svoje pozitíva. Oplýva nádhernými melódiami, precíteným spevom a hrou na tradičné akustické hudobné nástroje.

Nahrala ho zaujímavá dvojica umelcov – Martha Mavroidi, grécka speváčka, skladateľka, študentka etnickej hudby na UCLA v Kalifornii, hráčka na lutnu lafta z čias Konštantínopolu a sedemdesiatročný pán Stathis martha_mavroidi13Koukoularis, virtuózny hráč na husle a lutnu laouto, živá legenda ľudovej hudby z gréckeho ostrova Naxos. V Grécku na neho hľadia s úctou. Nahral viac ako 4000 piesní. Spoločný album tejto dvojice má názov Agiorgitiko (Sväté hrozno).

Agiorgitiko – druh gréckeho hroznového červeného vína muštovej odrody s ovocnou chuťou nízkej kyslosti, charakteristickou tónmi korenia a sliviek, prezývaného Herkulova krv. Album Marthy a Stathisa sa práve teraz objavil medzi najlepšími albumami tohto mesiaca v londýnskom magazíne Froots.

Miroslav Potoček (foto: Anastasia Deligianni)