MAYRA ANDRADE SA NA PIATOM ALBUME MANGA VIAC PRIBLÍŽILA K ZVUKU VEĽKOMESTA

Mayra Andrade - Manga (Sony, 2019)

Mayra Andrade - MangaMayra Andrade sa narodila sa na Kube. Jej rodičia však pochádzajú z Kapverdských ostrovov. Žila v mnohých krajinách, v Senegale, Angole, Nemecku, Francúzsku, v súčasnosti pôsobí v Lisabone. Jej hudba je inšpirovaná kultúrnymi vplyvmi všetkých spomínaných krajín.

Po prvý raz na seba upozornila v roku 2006 s albumom „Navega“. Jeho piesne vznikali výlučne akusticky v malom štúdiu, v ktorom stihla nahrať tri skladby denne. Druhý album „Storia, Storia“ z roku 2009 bol už nahrávaný v prestížnych štúdiách v Paríži, Brazílii a na Kube. Jeho vydanie bolo podporené koncertným turné, na ktorom Mayra vystupovala s ôsmimi sprievodnými hudobníkmi. V tom čase vznikla aj nahrávka pre francúzske rádio FIP, ktorá neskôr vyšla v albumovej podobe pod názvom „Studio 105“. V roku 2013 pripravila Mayra Andrade pre svojich fanúšikov album  „Lovely Diffucult“, ktorý bol hudobne pestrejší a zároveň veľmi osobný.

Mayra Andrade 2019Nový, v poradí piaty album „Manga“ znie ešte viac popovejšie ako jeho predchodca. Obsahuje skladby, ktoré sú ovplyvnené afrobeatom i tradičnou hudbou kapverdských ostrovov, no výsledný sound zároveň evokuje dnešnú modernú veľkomestskú hudbu. Jednotlivé skladby charakterizuje zvuková i štýlová pestrofarebnosť, chytľavé melódie a exotika. Ich texty sú vo Francúzštine, Portugalčine, Angličtine a kapverdskej Kreolčine.

Nahrávky albumu Manga vznikali medzi Parížom a Abidjan (Pobrežie Slonoviny) a  podieľali sa na nich producent a multiinštrumentalita Kim Alves z Kapverdských ostrovov a predstaviteľ africkej reggae scény menom Akatche. O koprodukciu sa postarali francúzsky producent Romain Bilharz, ktorý v minulosti spolupracoval s hudobníkmi ako  napríklad Stromae, Feist, Ayo, Olivia Ruiz a senegalský „beatmaker“ skrývajúci sa pod pseudonymom 2B.

Pilotný singel Afeto už možno z nášho vysielania poznáte. Jeho videoklip má na Youtube viac ako milión zobrazení a úspešnou sa má šancu stať sa aj titulná, rovnomenná skladba albumu Manga. I keď je zrejmé, že Mayra Andrade oslovuje viac poslucháčov z francúzsky a portugalsky hovoriacich krajín, radi Vám priblížime aj ďalšie skladby z jej albumovej novinky v rubrike „album týždňa“.

Róbert Gregor (foto: press)