120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: GUDRUN (ĽAHKÁ MÚZA)

V úvodnej časti Vám o Gudrun nepovieme nič osobné (až neskôr). Pre milovníkov alternatívnej hudby je už dávno osobnosťou moderného umenia.

Skôr ako k hudbe sa Gudrun dostala k baletu, športovej gymnastike a až od piateho ročníka ZDŠ jej platili rodičia súkromné hodiny hry hudobnej teórie a hry na klavír. Popri klavírnych stupniciach si spievala. Po ZDŠ prišla skúsenosť so speváckym zborom, ale keďže vždy chcela byť sólistka, nie zboristka, aj toto bola len krátkodobá epizóda. Až v 17-tich rokoch sa dostala do punkovej kapely, z ktorej v roku 1984 vznikol jej životný projekt a dnes už aj jedna z medzinárodne uznávaných alternatívnych kapiel – @Lahka Muza.

Ľahká Múza vydala prvé dva albumy v pražskom vydavateľstve Black Point v 1991, potom prišlo kultové CD/LP Tieň Bolesti na značke ZOON records v 1992. Nasledovali zahraniční vydavatelia Indies records (CZ), Black Flames (PL) a Dangus (LT), aby nakoniec založili vlastnú značku eXcentriX records , kde vydali album Byť Tvojím Zrkadlom, CD bočného projektu Hieros Gamos a zatiaľ posledným počinom je DVD Ľahká Múza – Performance (2016) – 120 minút zostrihu ich koncertných záznamov uskutočnených v rokoch 1993 – 2016.

Gudrun je charakteristická svojou farbou hlasu, kombinuje náročné spevové techniky a polohy, ktoré si vypracovala sama.

Ako poznamenala, dve vysoké školy jej stačia, v tomto sa stala sama sebe „hlasovým pedagógom“. Nemal ju kto v tom čase, keď sa kreovali základy jej štýlu, čo naučiť. Má hudobný sluch, rytmické cítenie a časom zistila, aj ako spievať, aby si nezničila hlas. Opakované prehrávanie klavírnych skladieb jej stačilo, v speve by ju to bavilo ešte menej, hlavne ak vždy chcela spievať svoje vlastné skladby.

Čoskoro sa prepracovala do oblastí experimentálneho vokálneho prejavu, kde jej práca s efektovými procesormi a vrstveniami hlasu je už nezameniteľným rukopisom kapely (Výraz a aj celkové rozpätie hlasu. Od nízkych altových polôh až po mezzosopránové farby.) Hudba Ľahkej Múzy sa už desaťročia teší záujmu hlavne v zahraničí, kde mali možnosť hrať na zaujímavých európskych klubových či festivalových pódiách. A to s hudbou so slovenskými textami a bez podpory hudobných agentúr.

Gudrun sa okrem spevu venuje aj manažmentu kapely.

Ako renesančná osoba miluje všetky formy umenia, na pódiu môžete vidieť všetko –aj kostýmy z jej produkcie (nielen na nej, ale aj na ostatných účinkujúcich), venuje sa štylizovanej fotografii, pred dvoma rokmi sa stala editorkou básnickej zbierky Ráchel Noa „Havran v kávomate“ a v poslednej dobe sa venuje aj spolupráci pri strihaní klipov kapely. Okrem toho miluje svoju záhradu a zdolávanie vysokotatranských štítov.

Výber skladieb pre program „120 s hudbou nášho hosťa“ bol veľký oriešok, pretože hudba ktorú počúva, je širokospektrálna a hudobné kompozície obľúbených interpretov majú často viac ako päť minút. Preto je aj aktuálny playlist len eklektickým výsekom. Chýba veľa klasickej, filmovej hudby, soul, blues, elektronika a etnická hudba. A to by bolo možno na 120 hodín.

Príjemné počúvanie!

Róbert Gregor (foto: Zdeněk Vykydal)

Playlist programu:

1. Animals – The House of the rising Sun
2. S.P.K. – In Flagrante Delicto
3. Foetus – Inc Butterfly Potion
4. Nico &The Velvet Underground – All Tomorrow´s Parties
5. Virgin Prunes – Sweet Home Under White Clouds
6. Julee Cruise – Falling
7. Clock DVA – Buried Dreams
8. HUUN HUURTU & ANGELITE – Legend
9. The Who – My Generation
10. Skin – One Thousand Years
11. Einsturzende Neubauten – Armenia
12. Nina Simone – I Put on Spel On You
13. In Blind Embrace – Tormentor´s Song
14. Iggy Pop – I Wanna Be Your Dog
15. Portishead – Roads
16. Swans – New Mind
17. Lydia Lunch Rowland S. Howard – Endless Fall
18. Brian Eno – Baby´s on Fire
19. Joy Division – Atmosphere
20. Public Image Ltd. – Religion
21. Van Morrison & Them – Gloria
22. Diamanda Galas & John Paul Jones – Do You Take this Man
23. The Doors – The End
24. System of Down – Spiders
25. Crime and City Solution – All Must Be Love
26. The Cramps – Human Fly

Vypočujte si program tu: