MELANCHÓLIA MERCURY REV JE SPÄŤ

mercury-rev-the-light-in-youMERCURY REV – THE LIGHT IN YOU (BELLA UNION 2015)

Americká nezávislá zostava Mercury Rev pôsobí na hudobnej scéne už od konca osemdesiatych rokov.

Z nášho vysielania vám môže byť známy predovšetkým ich vydarený singel z roku 1999 s názvom Goddes on a Highway, ktorý si z času na čas radi pripomenieme. Vyšiel na kritikmi cenenom albume Deserter’s Songs, s ktorým Mercury Rev zaujali širšie publikum. Kapelu prirovnávajú aj k známejším Flaming Lips, aj vďaka tomu, že gitarista a spevák Jonathan Donahue pôsobil v minulosti v oboch skupinách. Mercury Rev hrali spočiatku experimentálny rock s prvkami psychedélie, neskôr sa pretrasformovali na kapelu obľubujúcu tklivé nálady, teda americkú nezávislú gitarovku.

Mercury Rev

Teraz nahrali už svoj deviaty album The Light in You.

Ide o album, ktorý vznikol po sedemročnej odlmke, počas ktorej však Mercury Rev koncertovali a tvorili aj zvukový sprievod k filmovým projekciám. Na novom albume The Light in You prichádza kapela opäť s pestrou paletou hudobnej melanchólie, takej, na akú sme boli zvyknutí zo spomínaného najúspešnejšieho albumu. Sú tu orchestrálne znejúce prvky tvoriace vhodnú atmosféru pre snivý spev a gitary dvoch ústredných postáv – Grasshoppera (gitara) a Jonathana Donahua (spev, gitara).

Jedenásť nových pesničiek nemá jednu či dve obzvlášť svojrázne, ktoré by stáli za vypichnutie, skôr ide o kolekciu melódií, ktoré si doprajete v stave relaxu a pohody, keď máte chuť na chvíľu sa zastaviť a nerobiť nič, len vnímať rôznorodosť pocitov a náladu, ktorú vo vás vyvolajú. Dnes večer tak môžete urobiť aj pri počúvaní programu 120 minút s hudbou, kde zaznejú ukážky od nových Mercury Rev.

Matej Lauko (foto: press)