MIDI LIDI VYDÁVAJÚ DVA NOVÉ ABUMY

„Skúsme sa dohovoriť,“ odkazuje česká skupina Midi Lidi vo svojom hudobnom manuáli.

Elektropopová kapela Midi Lidi vydáva dva nové albumy. Piata radová platňa „Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád“ vyšila na Medzinárodný deň detí, šiesty album „Heal The World, konečne!“ len o jeden deň neskôr. Fanúšikovia skupiny tak dostávajú hneď dvadsať nových skladieb na celkovej ploche dvoch hodín.

„Omlouváme se, že vydáváme tolik hudby naráz. Přemýšlíme o tom, že to fanouškům budeme nějak kompenzovat,“ hovorí jeden z členov kapely Prokop Holoubek.

Midi Lidi na nových albumoch prinášajú nezvyčajné množstvo textov.

V textoch sa prelínajú témy osobné, existenciálne, spoločenské i debilné, ale nájde sa aj štvrťhodina, kde sa mlčí. Prvá z platní, na ktorých prvýkrát spieva celá kapela, vrátane VJ-ky Magdalény Hrubé, sa textovo odohráva viac „v spoločnosti“, druhá je o niečo osobnejšia. Spoločným menovateľom oboch nahrávok je potom apel: „Skúsme sa dohovoriť!“.

Ústredná téma sa textami skupiny ťahá už dlho. Naposledy ožila vo videoklipe k piesni „Hemenex“.

„V textech se zamýšlíme nad tím, proč se nám všem vlastně děje, že se k sobě navzájem a k našemu okolí chováme pitomě, jak vznikají nedorozumění a jestli s tím může každý sám něco udělat, a tím pomoct sobě i druhým i vesmíru. Takže je tam pár návodů, které sám sobě kladu a horko těžko se snažím je dodržovat. Ale jako u každého manuálu: nikdy do něj nenapíšete všechno. A většinou v něm není to hlavní, co se popsat nedá. A to je dobře,“ vysvetľuje frontman kapely Petr Marek.

Názov „Heal The World, konečne!“ bol neplánovane dochutený koronavírusom, existoval ale už pred ním. Odkazuje ironicky a zároveň úprimne na všetky piesne, ktoré sa snažia meniť svet, vrátane skladby od Michaela Jacksona.

Na minulej platni „Give Masterpiece a Chance!“ (2016) Midi Lidi spievali o tom, aby si ľudia prácou nenechali kaziť dovolenku, zrušili termíny a išli von.

„Kázal jsem vodu a pil jsem ji. Většinu nových textů jsem tedy napsal v přírodě, nejlépe za úplňku. On je můj výrobní prostředek. Takže kontinuita s výzvou Pojď ven! z konce minulé desky je přímá a dodržená,“ hovorí Marek, ktorý sa najneskôr od doby textov pre kapelu Monikino Kino snaží ďaleko menej ukrývať pred úprimnými slovami.

Pilotným singlom piateho albumu je skladba „Láska není švédský stůl“.

Videoklip k piesni natočil Pavel Borovička, hlavnú úlohu si zahral básnik a herec Jaroslav Pížl. Premiéru bude mať v priebehu júna 2021. Nové pesničky boli nahraté v štúdiu u Jiřího Topola Novotného, ​​mix a mastering zvládol tradične Ondřej Ježek. Medzi novinkami je tiež jedna pieseň naspievaná Tomášom Kelarom, dva námety textov priniesla Magdalena Hrubá a jednu úplne sólovú autorskú pesničku, prvýkrát aj vrátane textu, pripravil Prokop Holoubek.

Ako hostia sa na albumoch objavili Petr Fiala, Luboš Malina, Ondřej Zámečník, Jiří Nezhyba, Ladislav Mirvis Mirvald, Gustáv Husák a ďalší.

Album u vydavateľstva Bumbum Satori v digitálnej podobe vychádza 1. a 2. júna 2021. Hneď potom sa objaví na CD a počas letných prázdnin bude k dispozícii aj na vinyle. Oba albumy kapela pokrstí na jeseň, až bude vedieť tie pesničky zahrať. Medzitým sa budeme môcť tešiť na letné koncerty, kde im to ešte veľmi nepôjde.

Aktuálne koncerty Midi Lidí:

  1. 7. Liberec – Přehrada
  2. 7. Rakovník – Špejchar
  3. 7. Trenčín – Pohoda
  4. 7. Boskovice – festival
  5. 7. Veselí nad Moravou – Zámecký park
  6. 3. Brno – Pop Messe
  7. 7. Hlinsko – Studnice festival
  8. 7. Znojmo – Šraml fest
  9. 8. Teplice – Česko jde SPOLU na piknik
  10. 8. Bratislava – Grape pod mostom

Zdeněk Neusar a NMR (foto: Grolich & Grolichova)