BARA Z METAFOR FARBÍ PIESEŇ S NÁZVOM MAĽUJEM VLASTNÚ TVÁR

Mladá speváčka Bara nie je v umeleckých kruhoch nováčikom. Pôsobí v divadle a čoraz častejšie znie jej hlas aj rozhlasovým éterom.

So svojou ďalšou nahrávkou prichádza Bara po energickej piesni „Fantazma“, šansóne „Rozbité jablko“ a skladbe „Časopriestor“. Novinka „Maľujem vlastnú tvár“ je plná metafor a má i melancholický podtón.

Text piesne vznikol ešte pred pandémiou z Barinho pocitu, že ľudia kritizujú všetko naokolo.

Skladba je výpoveďou o tom, že ľudia môžu byť takí, akých ich chcú vidieť ostatní, ale nebude to v nich nikdy nič pekné rozvíjať. Je podobizňou krásneho obrazu, kopírovania, no prázdnoty. Pieseň vyjadruje speváčkine myšlienky o spoločnosti i nej samej.

„O tom, že môžem byť taká, akou ma chcú ostatní, ale načo by to bolo dobré. Môžeme byť nemí, robiť veci tak, ako sa očakávajú, pretvarovať sa, ale nebude to skutočnosť,“ ozrejmuje Bara kľúčový motív skladby, ktorý vznikol v okamihu múzy a pokračuje: „Aj tento text vznikol presne takto nečakane. Vraví sa, že najlepší umelec je smutný umelec. A myslím, že vtedy som mala práve takú emóciu.“

Skladba vznikla najprv v elektronickej podobe vo verzii od Simona Sýkoru.

Postupne sa pieseň pod Bariným spracovaním vyformovala do H molového aranžmánu. Napokon ju nahrala za sprievodu gitary, bicích a basy. Nahrávanie prebiehalo v košickom štúdiu Mariána Čekovského.

„Chcela som nahrávať v Košiciach a o tomto štúdiu som počula od iných hudobníkov. A očividne v dobrom, keďže som tam zakotvila a plánujem tam nahrávať aj svoje prvé sólové štúdiové EP. Vedela som, aký feeling má pieseň mať a ako ju chcem naspievať,“ s úsmevom hovorí Bara o pocitoch z nahrávania, ktoré mal producentsky pod dohľadom Marko Bröstl.

Melancholické tóny zaobalené do metafor dostali aj vizuálny šat.

Pandemická situácia však zmenila prvotné plány nakrúcania videoklipu. Spočiatku malo ísť o príbeh a natáčania sa malo zúčastniť viacero osôb z divadelného a tanečného sveta. Napokon ale klip vznikol na jeden záber.

„Keďže text je dosť hutný na slovo a je navyše metaforicky napísaný, zvolili sme radšej jednoduchší vizuál. Najprv sa mala farba liať priamo na mňa, ale to by sme museli natočiť hneď na ostrú. Preto sme zvolili niečo iné a možno aj zaujímavejšie,“ prezrádza Bara zvolený postup pri nakrúcaní klipu, ktorý je postavený na texte piesne.

O umelecké stvárnenie videoklipu sa postaral tím z TL Pro Studia v Bratislave pod vedením Martina Palenčára a Tomáša Leckého.

Pieseň „Maľujem vlastnú tvár“ sa bude nachádzať na Barinom pripravovanom debutovom EP. V blízkej dobe z neho zverejní aj skladbu „Divý vodopád“, ktorú produkoval Domi Stoff. Okrem sólovej tvorby pôsobí Bara aj v kapele 7 P.M. a v projekte s huslistkou Zojou Paľovou.

Michal Neffa a NMR (foto: press Bara)